Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczę od tego roku usługi transportowe przewozu towarów samochodami poniżej 3,5 tony, zatrudniam 2 pracowników. W większości usługi są świadczone dla firm, ale zdarzają się również osoby fizyczne. Płatności odbywają się na konto bankowe i za pomocą terminali płatniczych. Na razie nie mieliśmy płatności gotówką, ale w wyjątkowych sytuacjach dopuszczam taką możliwość. Czy już muszę stosować kasę, czy od momentu gdy przyjmę wpłatę gotówkową?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej świadczonych usług, których zapłata następuje gotówką, w terminie dwóch miesięcy następujących po miesiącu przekroczenia wyliczonego limitu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

UZASADNIENIE

W poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienie z obowiązku ewidencji dla świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Z kolei na mocy § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia zwolnieni są podatnicy, rozpoczynający po 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (jest to zwolnienie podmiotowe ze względu na określony rozporządzeniem limit obrotów, z którego podatnik może korzystać w sytuacji braku możliwości korzystania ze zwolnienia przedmiotowego). Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy obrót realizowany na rzecz w/w osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Zapłata za pośrednictwem terminali płatniczych jest równoznaczna z zapłatą za pośrednictwem banku. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 15a ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych przez określenie karta płatnicza rozumie się kartę uprawniającą do wypłaty gotówki lub umożliwiającą złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowaną przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków, w tym kartę płatniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 rozporządzenia (UE) 2015/751. Przy użyciu karty płatniczej dokonywany jest także transfer środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy (art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy). Po dokonaniu przez odbiorcę usługi płatności kartą płatniczą uiszczona kwota zapłaty zostaje przetransferowana z jego rachunku na rach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.