Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy jest szansa na odzyskanie VAT w przypadku nieuregulowanej należności przez dłużnika, który jest w likwidacji i nie jest już czynnym podatnikiem VAT?

Odpowiedź

Taką możliwość stwarza wyrok TSUE z 15 października 2020 r. (C-335/19), który rozszerza zastosowanie tzw. ulgi na złe długi w VAT. Wynika z niego, że przepisy polskiej ustawy o VAT są niezgodne z regulacjami unijnymi  w zakresie, w jakim uzależniają prawo do korekty VAT odnośnie do wierzytelności nieściągalnych ze względu na status kontrahenta. W opinii Trybunału jedynym wymogiem formalnym powinno być wykazanie, że podatnik po zawarciu transakcji nie otrzymał części lub całości zapłaty. 

Uzasadnienie 

Przepisy art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług wyłączają możliwość stosowania tzw. ulgi na złe długi z uwagi na określony status dłużnika i wierzyciela. Warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania VAT jest, aby:

  • dłużnik w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług oraz w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej mającej na celu skorzystanie z obniżenia był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji, 
  • wierzyciel w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej nadal był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. 

Trybunał uznał powołane uregulowania za niezgodne z Dyrektywą 2006/112/WE. Zawyrokował, że podatnik może pominąć przepisy polskiej ustawy o VAT w zakresie, w jakim ustanawiają warunki formalne sprzeczne z prawem unijnym i zastosować tzw. ulgę na złe długi w VAT opierając się bezpośrednio na przepisach prawa unijnego.
W świetle powyższego, w ramach tzw. ulgi na złe długi wyrok TSUE stanowi podstawę do odzyskania VAT w oparciu bezpośrednio o przepisy prawa unijnego przez podatników, których kontrahenci znaleźli się w stanie upadł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.