Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Umorzone zaległości podatkowe ujawniane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych

Artykuły | 1 marca 2022 | NR 123
0 694

Jestem Prezesem spółki z o.o. Spółka miała zaległości VAT. Ponieważ spółka nie miała majątku, tow 2021 roku urząd umorzył postępowanie egzekucyjne. Zaległości zostały umieszczone w KRS. Czy te umorzone zaległości będą wpisane do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Odpowiedź
Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych umorzone zaległości podatkowe powinny być wpisane do tego rejestru. Niemniej ustawodawca nie zawarł w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jak i w Ordynacji podatkowej takiej dyspozycji.

Uzasadnienie
Krajowy Rejestr Zadłużonych stanowi wykonanie obowiązku określonego w art. 24 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/848 z dnia 20 maja 2015 roku w sprawie postępowania upadłościowego, zgodnie z którym Państwa Członkowskie ustanawiają i prowadzą na swoim terytorium co najmniej jeden rejestr, w którym ogłasza się informacje o postępowaniach upadłościowych. W ramach tego rejestru ujawniane są informacje o:

  1. osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których są lub były prowadzone postępowania:
    a) restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne,
    b) upadłościowe, w tym wtórne postępowania upadłościowe,
    c) orzeczeniu zakazu, o którym mowa w art. 373 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe,
    d) uznanie orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego;
  2. wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli ogłoszono upadłość spółki lub oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ust. 1 lub 2 ustawy – Prawo upadłościowe;
  3. osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego lub sąd z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych albo umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez naczelnika urzędu skarbowego albo dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z uwagi na fakt, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne;
  4. osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Rejestr uzyskał szersze niż pierwotnie przewidywano znaczenie i jest źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję.
Zakres Rejestru zdecydowanie wykracza poza regulacje Prawa restrukturyzacyjnego i Prawa upadłościowego i wymagał uregulowania w odrębnej ustawie, co oznaczało przyjęcie odrębnej ustawy, która jednocześnie zmienia w szerokim zakresie ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe oraz ustawę z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne.
Zmiany te wynikły z faktu, że został zbudowany jeden system teleinformatyczny, który będzie obsługiwał postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Działanie w systemie teleinformatycznym (np. wydanie orzeczenia lub dokonanie czynności, którą należy ujawnić) skutkuje automatycznym ujawnieniem o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.