Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

1 maja 2016

Usługi leczenia niekonwencjonalnego a zwolnienie z VAT

0 1633

Od 2013 roku prowadzę ośrodek leczenia niekonwencjonalnego. Nie jestem podatnikiem VAT. Dotychczas świadczone przeze mnie usługi prowadzone były pod kodem PKD 86.10.Z - działalność szpitali. W związku z informacją otrzymaną z Urzędu Wojewódzkiego, że prowadzenie tego rodzaju działalności wymaga wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, zmieniłem kod prowadzonej działalności na PKD 86.90.D - działalność paramedyczna. W moim ośrodku przebywają osoby ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi. Kuracja trwa około 3 tygodni i w tym czasie pacjenci przebywają w moim ośrodku dzień i noc. W ramach terapii wprowadzana jest specjalna dieta, suplementy podawane doustnie, domięśniowo i dożylnie, różnego rodzaju soki, wyciągi itp. Terapia odbywa się pod nadzorem lekarzy a suplementy podawane są przez pielęgniarki. Świadczone przez mój ośrodek usługi wykonywane są na zlecenie lekarzy, którzy na podstawie prowadzonych badań, planują terapię. Usługi te nie są refundowane przez NFZ. Pacjenci sami wnoszą odpłatność za świadczone na ich rzecz usługi. Czy prowadzona przeze mnie działalność podlega zwolnieniu z podatku VAT? 

ODPOWIEDŹ

Przy spełnieniu ustawowych warunków prowadzona przez Pana działalność będzie zwolniona z podatku VAT.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w art. 43 ustawy o podatku od towarów i uług określił katalog towarówi usług, do których stosuje się zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. W art. 43 ust. 1 pkt 19 tej ustawy zawarł, iż zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • a) lekarza i lekarza dentysty,

  • b) pielęgniarki i położnej,

  • c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039),

  • d) psychologa.

W pytaniu zawarł Pan, iż świadczone przez Pański ośrodek usługi będą wykonywane przez lekarzy i pielęgniarki. Wykonywanie zawodu lekarza określa ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W art. 2 ust. 1 tej ustawy zawarto, iż wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich. Zgodnie z tą ustawą, prawo wykonywania zawodu lekarza przyznaje okręgowa rada lekarska.

Natomiast wykonywanie zawodu pielęgniarki reguluje ustawa z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej. Wynika z niej (art. 4 ust. 1), iż wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności na:

  1. rozpoznawaniu warunków i potrzeb zdrowotnych pacjenta;

  2. rozpoznawaniu problemów pielęgnacyjnych pacjenta;

  3. planowaniu i sprawowaniu opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem;

  4. samodzielnym udzielaniu w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych;

  5. realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji;

  6. orzekaniu o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych;

  7. edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

Kolejno, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, jako świadczenia zdrowotne należy rozumieć działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. Podmioty świadczące takie usługi muszą być wpisane do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (art. 100). Organami prowadzącymi rejestr są: wojewoda, okręgowa rada lekarska lub okręgowa rada pielęgniarek i położnych.

We wspomnianym na p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.