Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

1 września 2014

Warunki odliczenia poniesionych przez Gminę wydatków na przebudowę targowiska

0 800

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu pn. „Przebudowa i remont targowiska stałego” Projekt planujemy zakończyć do 30 września 2014 roku i przyjąć na stan środków trwałych Gminy. W związku z tą inwestycją Gmina ponosi wydatki t.j. modernizacja istniejących zadaszonych wiat handlowych, oświetlenie terenu, budowa nowej wiaty handlowej, miejsc parkingowych, budynku sanitarnego z zapleczem, utwardzenie nawierzchni i inne, a po zakończeniu będzie ponosić wydatki bieżące. Na terenie objętym inwestycją część gruntu jest wydzierżawiana na podstawie umowy cywilno-prawnej. Co miesiąc wystawiane są faktury VAT z tytułu czynszu dzierżawnego za grunt i odprowadzany należny podatek. Na wydzierżawianym gruncie stoi przenośny budynek, w którym dzierżawca prowadzi kwiaciarnię. Czy będzie to wystarczająca przesłanka dająca Gminie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na budowę targowiska, a następnie na jego bieżące utrzymanie?

ODPOWIEDŹ

Podstawą systemu VAT jest zasada neutralności, z której wynika możliwość odliczenia kwot podatku naliczonego zapłaconego na poprzednim etapie obrotu. W myśl art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści tego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Tak więc podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z pytania wynika, że Gmina ponosi aktualnie wydatki inwestycyjne na modernizację targowiska, a później będzie ponosić wydatki bieżące. Wątpliwość polega na tym, czy najem części gruntu na podstawie umowy cywilnoprawnej upoważnia Gminę do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości, wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na przebudowę targowiska, a następnie na jego bieżące utrzymanie?

Stosownie do art.15 ust.6 ustawy o podatku VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W praktyce, najczęściej występują przypadki, gdy Gmina jako właściciel targowiska pobiera od użytkowników targowiska opłatę targową. W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, że Gmina w odniesieniu do pobieranej opłaty targowej działa w charakterze organu władzy publicznej, o którym mowa w art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przypadku natomiast dzierżawy nieruchomości na terenie targowiska Gmina jest podatnikiem VAT, gdyż czynność ta jest wykonana na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Jak wynika z pytania, Gmina postanowiła dokonać przebudowy i remontu targowiska, a po oddaniu go do użytkowania będzie ponosiła wydatki bieżące. Aby Gmina mogła skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.1 ustawy o VAT w całości, należy ocenić, z jakimi czynnościami będą związane wydatki na przebudowę targowiska. W tym celu należy z całości zakupów dotyczących przebudowy targowiska miejskiego, wydzielić tę ich część, która nie jest związana z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT i część, która jest związana z czynnościami opodatkowanymi lub zwolnionymi. W sytuacji, gdy Gmina nie jest w stanie określić, z jakim rodzajem działalności dany zakup jest związany, podatek od tych zakupów rozlicza na zasadach określonych w art. 90-91 ustawy o VAT. W takiej sytuacji Gmina może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.