Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokonujemy WDT w naszej działalności. Często zdarza się, że klient nie dosyła nam oświadczenia, że towar faktycznie otrzymał. W takiej sytuacji wiem, że powinniśmy dokonać korekty WDT i zastosować stawkę krajową, jednak my doliczamy VAT do wartości na pierwotnej fakturze korygujemy go i wysyłamy fakturę korektę do kontrahenta a on płaci nam powstałą różnicę. Drugi przypadek to (gdy mamy nowych klientów) wystawiamy im fakturę ze stawką krajową, a następnie gdy dosyłają nam oświadczenie o tym, że towar do nich dotarł korygujemy fakturę pomniejszając im o zapłacony VAT i my zwracamy im różnicę na rachunek bankowy. Korygujemy oczywiście również deklaracje z dostawy krajowej na WDT. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Działamy tak by zabezpieczyć interesy firmy, ale też nie ma sytuacji, w której nie opodatkowalibyśmy jakiejś transakcji. Zatem, jak organy podatkowe podchodzą do takich sytuacji, kiedyś wydaje mi się, że było to dopuszczalne. Znam oczywiście metodę korygowania „w stu” jednak jest ona dla nas zbyt ryzykowna.

Odpowiedź

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jeśli jednak podatnik błędnie zakwalifikuje daną transakcję, tzn. pierwotnie rozpozna jako transakcję krajową i wystawi fakturę z 23% stawką VAT, to zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT ma prawo dokonać korekty faktury na stawkę „0” % pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy.

Uzasadnienie

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT 0% pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jeżeli powyższy warunek nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

  1. okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za następny okres rozliczeniowy zestawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów dostawy,
  2. okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres;
    podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla tego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów dostawy.

Otrzymanie dowodów, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej. Dowodami potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju są następujące dokumenty (art. 42 ust. 3 ustawy o VAT):

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi);
  2. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego dostawy towarów lub przez ich nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku powinien, zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy o VAT, mieć dokument zawierający co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
  2. adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy;
  3. określenie towarów i ich ilości;
  4. potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

W sytuacji gdy dokumenty, o których mowa powyżej, nie potwierdzają jednoznacznie, że towar został dostarczony do nabywcy, wówczas – zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT – dowodami tymi mogą być inne dokumenty, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku – inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
  4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na teryto...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.