Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Urząd skarbowy w moim mieście wezwał mnie na przesłuchanie w charakterze świadka. To małe miasto, znam pracowników. Nie chciałbym żeby mnie tu przesłuchiwano. Czy mogę poprosić o przesłuchanie w innym urzędzie - np. w pobliskiej miejscowości?

ODPOWIEDŹ 
Jeżeli wezwanie pochodzi z urzędu skarbowego właściwego dla Pana ze względu na adres zamieszkania to, co do zasady, powinien się Pan na nie stawić. W pewnych okolicznościach może jednak Pana przesłuchać inny urząd skarbowy.

UZASADNIENIE
Uprawnieniem organu podatkowego w ramach prowadzonej sprawy, np. kontroli lub postępowania podatkowego, jest powoływanie świadków. Organ podatkowy powołując świadka każdorazowo informuje o tym stronę postępowania. Zatem najprawdopodobniej będzie Pan zeznawał w obecności strony, wobec której toczy się sprawa. 
W myśl przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, świadek jest zobowiązany do osobistego stawienia się na obszarze województwa, w którym zamieszkuje lub przebywa. Zdarza się jednak, że świadek mieszka w innym województwie, niż organ podatkowy prowadzący sprawę. Wówczas ten ostatni, zwraca się do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu świadka o tzw. pomoc prawną. Jeżeli zatem wezwanie pochodzi z Pańskiego urzędu skarbowego to, co do zasady, powinien się Pan na nie stawić. Jeśli jednak sprawę prowadzi inny niż Pana urząd skarbowy, a wezwanie z Pana urzędu jest jedynie realizacją pomocy prawnej wobec innego organu, może Pan zastrzec, że chce być przesłuchany przed organem podatkowym prowadzącym sprawę.
Podobna okoliczność wystąpi, jeśli organ podatkowy prowadzący sprawę uzna, że jej charakter wymaga przesłuchania świadka w jego siedzibie. Wówczas nie będzie wnioskował o pomoc prawną do organu właściwego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.