Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

13 października 2015

Wycofanie z majątku przedsiębiorstwa lokalu użytkowego i przekazanie go do majątku prywatnego w celu świadczenia usług wynajmu

0 1052

Przedsiębiorca oddając w najem składniki majątku po ich wykreśleniu z ewidencji środków trwałych nie utraci statusu podatnika podatku VAT oraz będzie nadal świadczył czynności opodatkowane.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 września 2015 roku nr IBPP3/4512-448/15/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu Podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku VAT, który w 1999 roku wprowadził do ewidencji środków trwałych lokal otrzymany przydziałem od Spółdzielni Mieszkaniowej oraz dokonywał odpisów amortyzacyjnych według stawki podatkowej w ciężar kosztów. W latach ubiegłych lokal był przedmiotem wynajmu. Obecnie od 2014 roku do nadal lokal jest przedmiotem wynajmu. Wszystkie ponoszone koszty za używanie lokalu (czynsz, energia) są refakturowane zgodnie z umową na wynajmującego. W 2015 roku Przedsiębiorca zamierza wycofać lokal użytkowy na cele osobiste, z możliwością wynajmu jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Nabycie lokalu użytkowego nie było udokumentowane fakturą VAT z wykazanym podatkiem VAT.

Natomiast w okresie od lipca 1998 roku do sierpnia 2000 roku Przedsiębiorca dokonywał wydatków na prace związane z przystosowaniem lokalu użytkowego do użycia. Prace polegały m.in. na zakupie stolarki, malowaniu, zakupieniu i ułożeniu płytek, montażu instalacji od których to przy nabyciu odliczał kwotę podatku naliczonego. Podatek naliczony odliczał również w okresie do 2000 roku, kiedy nabywał niezbędne wyposażenie. Od 2000 roku Przedsiębiorca nie dokonywał żadnych ulepszeń w lokalu.

W przedmiotowym lokalu Przedsiębiorca również prowadził działalność gospodarczą i wówczas dokonywał bieżących napraw typu wymiana żarówek, wymiana zużytych gniazdek od których dokonywał odliczenia podatku naliczonego. W całym okresie na rzecz Spółdzielni, dokonywał opłat z tytułu eksploatacji, funduszu remontowego, energii administracyjnej, opłat stałych CO/CCW, centralnego ogrzewania, podatków i ubezpieczeń, opłat za odpady komunalne oraz fundusz remontowy. Od faktur otrzymanych za ww. opłaty odliczał podatek naliczony.

Po wycofaniu lokalu użytkowego na cele osobiste, Przedsiębiorca będzie wynajmował lokal na podstawie umowy najmu. Dotychczasowa umowa będzie rozwiązana. Również nie będzie on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż jako osoba fizyczna, nie będzie prowadził działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.