Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

4 września 2017

Wykreślenie podmiotu z rejestru VAT a zaprzestanie prowadzenia działalności

0 1354

Firma w 2015 roku za lipiec złożyła ostatnią deklarację VAT-7 z kwotę do przeniesienia w wysokości 777 zł; od 13 lipca 2015 roku firma była zawieszona. W lipcu 2017 minęły 24 miesiące i sprawdziłam, że firma z dniem 20 lipca 2017 roku zakończyła działalność. Jak należy postąpić, przecież muszę złożyć  VAT-7 za lipiec br. + remanent likwidacyjny + VAT-Z, a sprawdziłam również, że firma została wykreślona z rejestru VAT ...?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik zobowiązany był sporządzić spis z natury towarów na dzień wykreślenia firmy z CEIDG, załączenia informacji o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za lipiec 2017 roku w terminie do 25 sierpnia 2017 roku oraz do złożenia formularza VAT-Z w terminie 7 dni od dnia wykreślenia z CEIDG.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 34 ust. 5. pkt.1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przypadku niezłożenia do CEIDG informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nastąpi niezwłoczne wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG, nie później niż w terminie 7 dni.

Z urzędu informacja o wykreśleniu przesłana zostanie do wiadomości:

  • jako zgłoszenie aktualizacyjne - do właściwego urzędu skarbowego,

  • jako wniosek o zmianę wpisu w REGON - do Urzędu Statystycznego,

  • jako zmiana zgłoszenia płatnika - do ZUS.

Na podstawie powyższych informacji urząd wykreśla z urzędu podatnika z rejestru VAT. Nie zwalnia to jednak podatnika z obowiązku złożenia zgłoszenia VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Mając na uwadze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury na dzień wykreślenia z rejestru przedsiębiorców działalności gospodarczej i zapłaty podatku VAT, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosowanie do treści art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

  • zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (art. 14 ust. 2 ustawy). Natomiast jak stanowi art. 14 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu, co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. W myśl art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.