Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 listopada 2016

Zaliczka na poczet przyszłego nabycia nieruchomości a odliczenie VAT

0 1509

Czy na podstawie faktury zaliczkowej na zakup nieruchomości (100% wartości), można ubiegać się o zwrot VAT? Zakup na firmę w całości finansowany z kredytu. Firmie sprzedającej nieruchomość zależy na wpłacie teraz (rok 2016), bo musi zakończyć budowę, a oddanie lokalu będzie w przyszłym roku. Chcieliśmy już zapłacić całość za ten lokal i chcemy teraz zwrot VAT, żeby trochę spłacić kredyt. Musimy czy możemy zawrzeć umowę przedwstępną aby odliczyć cały VAT i czy musi ona być u notariusza?

ODPOWIEDŹ

Nabywca nie musi sporządzać umowy przedwstępnej, aby mieć prawo do odliczenia VAT od wpłaty 100% wartości nieruchomości w formie zaliczki tytułem jej zakupu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust. 1, 10 i 10b pkt 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mowa w  art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, z  zastrzeżeniem art.  114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.  17 i 19 oraz art. 124. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z kolei zgodnie z art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usług. Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4. Fakturę w takim przypadku zgodnie z art. 106i ust 2 ustawy wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

W praktyce nie zawsze możliwe jest od razu zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości (umowy kupna-sprzedaży). Przyczyny tego mogą wynikać z przeszkód prawnych bądź faktycznych, które powodują że w danym momencie nie jest możliwe zawarcie właściwej umowy przenoszącej własność nieruchomości. Wśród nich można wymienić: finansowanie zakupu nieruchomości w drodze kredytu hipotecznego, postępowanie sądowe lub administracyjne dotyczące nier...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.