Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Uiszczanie zaliczek przez odbiorców towarów lub usług jest powszechnym zjawiskiem gospodarczym. O ile sposób ich opodatkowania w obrocie krajowym jest dosyć dobrze rozpoznany, o tyle z opodatkowaniem zaliczek w eksporcie przedsiębiorcy wciąż jeszcze mają problemy. Poniżej przedstawiamy prawidłowy sposób postępowania w przypadku otrzymania zaliczki w eksporcie towarów.

1. Zaliczka na poczet eksportu towarów - obowiązek podatkowy VAT

Zgodnie z art.19 ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W ust.12 cytowanego artykułu ustawodawca określił, że powyższy moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy również otrzymanych zaliczek w przypadku eksportu towarów pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Z powyższych zapisów wynika, że dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu zaliczki w eksporcie nie ważne jest, czy podatnik otrzymał 10% czy też 100% zaliczki, gdyż jedynym warunkiem normującym moment powstania obowiązku podatkowego jest to, aby wywóz towarów nastąpił w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania należności. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż jest to moment nieweryfikowalny i to podatnik sam decyduje czy wywóz towarów nastąpi w terminie do 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki. Jeżeli podatnik uzna, że jest w stanie dokonać wywozu towaru w terminie 6 miesięcy od otrzymania zaliczki, w myśl cytowanego przepisu art.19 ust.12 ustawy o VAT winien w miesiącu otrzymania zaliczki ująć w deklaracji VAT-7 kwotę należności (poz.32 „Eksport towarów”), przy czym wskazana zaliczka będzie opodatkowana wg stawki VAT 0%, tak jak dostawa właściwa, czyli eksport towaru (art.41 ust.4 ustawy o VAT). W takim przypadku otrzymanie zaliczki należy udokumentować fakturą stwierdzającą otrzymanie części lub całości należności.

Zasady wystawiania faktur zaliczkowych zostały określone w §10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług dla, których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (tzw. rozporządzenia fakturowego). Zgodnie z tym przepisem fakturę należy wystawić nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymano przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę.

2. Zaliczka na poczet eksportu towarów a brak wywozu w terminie 6 miesięcy

Jeśli w związku z otrzymaniem zaliczki podatnik wykazał w deklaracji VAT-7 wartość eksportu towarów ze stawką VAT 0%, a następnie, z jakiejkolwiek przyczyny, nie dokonał wywozu w terminie 6 miesięcy, będzie zobowiązany dokonać stosownej korekty deklaracji VAT-7, w której to wykazał zaliczkę. W takim przypadku bowiem obowiązek podatkowy w związku z otrzymaną zaliczką na poczet eksportu towarów nie wystąpi. Należy jednak zauważyć, iż złożona korekta deklaracji nie wywoła żadnych skutków w rozliczeniu kwoty podatku należnego. W wyniku tej korekty dokonamy wyłączni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.