Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

2 listopada 2022

Zapłata za nieruchomość przeniesieniem wierzytelności na rzecz Zbywcy

0 707

Czynność przeniesienia przez Podatnika wierzytelności na rzecz Zbywcy, jako formy uregulowania ceny za nieruchomość nie stanowi czynności opodatkowanych VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 30 września 2022 roku, nr 0114-KDIP4-3.4012.486.2022.1.JJ.

 

Sytuacja Podatnika

Podatnik planuje odpłatnie nabyć, od innej polskiej spółki, własność nieruchomości. Zbywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Planowane jest zawarcie umowy sprzedaży, na podstawie której własność nieruchomości zostanie przeniesiona na Podatnika przy czym planowane jest, że zapłata ceny przez Podatnika nastąpi poprzez przelew środków pieniężnych na wskazany przez Zbywcę rachunek (rachunki) bankowe.

Jednocześnie umowa sprzedaży nieruchomości będzie przewidywać, że Podatnik będzie upoważniony do skorzystania z upoważnienia przemiennego (facultas alternativa), dzięki któremu, jako Nabywca, będzie upoważniony, według własnego uznania, zamiast zapłaty części ceny za nieruchomość, do przeniesienia na Sprzedawcę (w całości lub w części, według uznania nabywcy) wierzytelności z tytułu umów pożyczek, kredytów lub podobnego rodzaju transakcji („Wierzytelności”)
z takim skutkiem, że zobowiązanie do zapłaty kwoty ceny równej wartości wierzytelności wygaśnie (na co Zbywca udzieli nieodwołalnej zgody).

Wartość nominalna wierzytelności będzie odpowiadać tej części ceny nieruchomości, która nie zostanie pokryta przez Podatnika gotówką.

 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług: opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.