Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

19 maja 2014

Zasady opodatkowania czynszu najmu oraz opłat za energię, wodę i ścieki

0 804

Otrzymywane wynagrodzenie z tytułu najmu nieruchomości, tj. czynsz oraz opłaty za media stanowić będą podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, są opodatkowane stawką właściwą dla świadczonych usług najmu. Ponadto nie ma podstaw prawnych do dokonania odliczenia podatku naliczonego przez najemcę, wynikającego z faktury VAT wystawionej przez dostawców mediów na rzecz właściciela lokalu będącego podatnikiem VAT zwolnionym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 roku nr ITPP1/443-149/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który wynajmuje lokal użytkowy na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, tj. salon kosmetyczny oraz oddział zajmujący się ochroną osób i mienia. Na początku każdego miesiąca – z góry, Podatnik otrzymuje faktury od właściciela lokalu za najem oraz „refaktury” za wodę, ścieki i energię. Właściciel lokalu nie jest podatnikiem VAT.

Podatnik, za zgodą właściciela lokalu, zamierza odstąpić część lokalu innej osobie prowadzącej działalność gospodarczą - zakład fryzjerski, która nie jest podatnikiem VAT. Podatnik chce w ten sposób podnieść swoją konkurencyjność, gdyż zwiększy się liczba potencjalnych klientów w salonie kosmetycznym. Umowa będzie podpisana między Podatnikiem a zakładem fryzjerskim i co miesiąc będą wystawiane „refaktury” czynszu, jak również opłat za wodę, ścieki i energię dla zakładu fryzjerskiego, zgodnie z podziałem powierzchni. Natomiast zgodnie z umową media będą refakturowane w wysokości 1/3 rachunków – wynikać to będzie z umowy, tj. 1/3 ochroniarze, 1/3 zakład kosmetyczny, 1/3 salon fryzjerski. Czyli: właściciel lokalu, niebędący podatnikiem VAT, wystawia fakturę za najem i refaktury za media Podatnikowi. Następnie Podatnik wystawia refaktury zakładowi fryzjerskiemu, który nie jest podatnikiem VAT za czynsz i media. Podatnik refakturując czynsz i media nie narzuca „swoich kosztów” i marży.

Na tle powyższego Podatnik ma wątpliwości jaką stawkę VAT ma zastosować refakturując powyższe usługi i czy ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury VAT wystawionej przez dostawców mediów na rzecz właściciela lokalu będącego podatnikiem VAT zwolnionym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna, tj. najem nieruchomości, a koszty dodatkowe, w tym opłaty z tytułu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania lokalu mediów – w omawianym przypadku: koszty energii, wody i ścieków – stanowią elementy rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności za usługę najmu, bowiem z ekonomicznego punktu widzenia dopełnia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.