Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

17 kwietnia 2013

Zwolnienia od podatku VAT usług rehabilitacyjnych

0 880

Usługi w zakresie fizjoterapii wykonywane przez osobę posiadającą tytuł technika fizjoterapii, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2013 roku nr IBPP3/443-1413/12/LŻ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kosmetyki, makijażu, fryzjerstwa, masażu relaksacyjnego oraz masażu leczniczego wykonywanego przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, który w zakresie swoich obowiązków wykonuje zarówno usługi kosmetyczne jak i masaże lecznicze. Wykształcenie pracownika jako fizjoterapeuty jest potwierdzone dyplomem ukończenia w 2005r. Medycznego Studium Zawodowego uzyskując tytuł technika fizjoterapii. Podatnik prowadzi te usługi prywatnie, we własnym lokalu i nie jest fizjoterapeutą.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do usług rehabilitacyjnych (masaży leczniczych) wykonywanych przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę z uprawnieniami (technik fizjoterapii) można stosować „stawkę VAT zwolnioną”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz czy faktycznie wykonywane są przez osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych, aby mogły skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pierwszym kryterium warunkującym możliwość skorzystania z powyższego zwolnienia jest uznanie zawodu technika fizjoterapeuty jako zawodu medycznego. Bowiem pojęcie „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Pomimo, iż zawód fizjoterapeuty nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak inne przepisy określające m. in.: zasady ich wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, wskazują, iż osoba która posiada wykształcenie wyższe lub średnie w powyższym zakresie jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.