Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

18 grudnia 2013

Zwolnienie od podatku VAT czynności wydzierżawienia gruntu na cele rolnicze

0 861

Dzierżawa gruntu, który zgodnie z umową jest wykorzystywany na cele rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 października 2013 roku nr IPTPP1/443-662/13-2/RG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się do organu podatkowego Powiat, który jest właścicielem działek, które w ewidencji gruntów i budynków ujęte są jako grunty orne i łąki trwałe. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta przeznaczone są na cele nie rolne (służba zdrowia, użyteczność publiczna, parki, budownictwo mieszkaniowe, turystyka). W maju 2013 roku Zarząd Powiatu wydzierżawił grunty orne i łąki trwałe stanowiące część działek. Została podpisana umowa dzierżawy z osobą fizyczną na okres od 5 maja 2013 roku do 30 września 2015 roku. W umowie dzierżawca został zobowiązany wykorzystywać grunty rolniczo, bez możliwości zabudowy i dokonywania trwałych nasadzeń.

W związku z powyższym Powiat zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w zakresie podpisanej umowy dzierżawy gruntów, będąc podatnikiem VAT, jest zwolniony od podatku, ponieważ dzierżawiony grunt przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego na cele nie rolne, jest wydzierżawiony faktycznie na cele rolnicze.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów oddanie w ramach umowy dzierżawy, tj. czynności cywilnoprawnej innemu podmiotowi nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie wydzierżawiającego i tym samym stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Natomiast wyłączenie z grona podatników VAT organów władzy publicznej jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych np. w zakresie administracji, sądownictwa, obrony narodowej. Wówczas wyłączenie z opodatkowania nie prowadzi do naruszenia zasad konkurencji. Organy władzy publicznej są podatnikami VAT jedynie w zakresie czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa organ podatkowy stwierdził, że czynność odpłatnego udostępnienia przez Powiat przedmiotowych nieruchomości gruntowych na podstawie umowy dzierżawy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy, i Powiat w wykonaniu tej czynności występuje jako podatnik.

Jednocześnie z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż, co do zasady, dzierżawa gruntów stanowi świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem według stawki podstawowej, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ww. ustawy. Wyjątek stanowi dzierżawa gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro grunt został wydzierżawiony na cele rolnicze, tj. dzierżawca został zobowiązany wykorzystywać wydzierżawione grunty rolniczo, bez możliwości zabudowy i dokonywania trwałych nasadzeń, zatem przeznaczony jest na cele rolnicze, to dzierżawa tego gruntu będzie zwolniona z podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: § 13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.