Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

1 września 2013

Zwolnienie od podatku VAT wniesienia aportem nieruchomości do spółki

0 822

Wniesienie aportem sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i przepompowni ścieków oraz prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem nieczynnej przepompowni ścieków oraz przepompownią ścieków korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2013 roku nr IPTPP2/443-399/13-5/JN.

Sytuacja Podatnika

Gmina, czynny podatnik podatku VAT, wybudowała z własnych środków w latach 2011-2012 przepompownie ścieków, sieci wodociągowe i sieci kanalizacyjne do granicy nieruchomości. Gmina nie uzyskała i nie uzyskuje dochodów ze sprzedaży wody i opłat za odprowadzanie ścieków. Eksploatacją tych sieci oraz sprzedażą wody i opłatami za odprowadzanie ścieków zajmuje się powołana do tego celu spółka, w której Gmina ma 100% udziału. Na etapie rozpoczęcia tej inwestycji zamiarem Gminy było przekazanie tych budowli do spółki w nieodpłatne użytkowanie lub aportem. Podczas realizacji tej inwestycji Gmina nie odliczała podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów związanych z realizacją ww. sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i przepompowni, ponieważ nabywane przez Gminę towary bądź usługi nie służyły Gminie do wykonywania przez nią czynności podlegających opodatkowaniu. Od czasu oddania tych budowli do użytku do chwili obecnej Gmina ewidencjonuje wybudowane budowle jako środki trwałe i dokonuje amortyzacji tych budowli. Natomiast Spółka użytkuje te budowle nieodpłatnie bez zawartej umowy w przedmiotowym zakresie.

Gmina obecnie planuje wniesienie tych budowli do Spółki w formie aportu. Przedmiotowe przełącza kanalizacyjne, wodociągowe oraz przepompownie od momentu wybudowania nie są i nie były wykorzystywane przez Gminę do czynności opodatkowanych. Ponadto Gmina w okresie od przyjęcia na stan środków trwałych przedmiotowych budowli wartością brutto do chwili obecnej nie poniosła żadnych wydatków na ulepszenie tych budowli. Dostawa przedmiotowych budowli tj. przepompowni, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej będzie dokonywana poprzez wniesienie aportem w ramach pierwszego zasiedlenia.

Przedmiotem aportu będzie również nieruchomość gruntowa, na której znajduje się budynek przepompowni oraz przepompownia ścieków wraz z przewodem i przewodem ssącym oraz tłocznym. Zarówno budynek jak i budowle są trwale związane z gruntem. Gmina otrzymała tą nieruchomość nieodpłatnie w drodze czynności cywilnoprawnej, gdzie nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nieodpłatnym przejęciem tej nieruchomości zabudowanej. Przedmiotowa nieruchomość jest obecnie oddana umową w nieodpłatne użytkowanie spółce, która wykonuje zadania w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków. Od momentu przekazania tych środków trwałych na stan Gminy do obecnej chwili, Gmina nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowego budynku i budowli. Dostawa tej nieruchomości zabudowanej budynkiem i budowlami nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy czynność prawna wniesienia aportem budowli stanowiących przepompownie ścieków, sieci wodociągowe, sieci kanalizacyjne oraz nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem nieczynnej przepompowni ścieków oraz budowlą przepompownią ścieków - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23% wartości aportu.

Odpowiedź Dyrektora Izby ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.