Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA , NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

12 lipca 2013

Zwolnienie z opodatkowania usług wynajmu lokali mieszkalnych dla pracowników

0 878

Teatr, w przypadku wynajmu lokali mieszkalnych na własny rachunek własnym pracownikom w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych, będzie miał prawo do stosowania stawki zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, niezależnie od długości ich pobytu w tych lokalach.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 maja 2013 roku nr IPTPP1/443-94/13-6/MW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Teatr, który dysponuje lokalami mieszkalnymi wynajmowanymi od Województwa, w imieniu którego administruje Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich. Teatr lokale te wynajmuje na własny rachunek na cele wyłącznie mieszkalne zatrudnianym przez siebie pracownikom. Jednocześnie pracownicy Teatru nie mają obowiązku przebywać w tych lokalach przez cały miesiąc. Są to osoby, które przyjeżdżają na próby i spektakle i czas ich przebywania w tym lokalu w każdym miesiącu jest różny. Uzależniony jest on od repertuaru oraz ilości prób, spektakli w miesiącu, premier, itp.

Zapewniając pracownikom lokal mieszkalny Teatr zaspokaja ich potrzeby życiowe, zapewniając obsadę na próbach i spektaklach, gdyż bez obecności tych osób spektakle nie mogłyby się odbyć. Zawierana pomiędzy Teatrem a pracownikiem umowa o pracę jest uzależniona od tego czy artysta otrzyma gwarancję noclegu w lokalu mieszkalnym. W przeciwnym razie zawarcie umowy z wartościowym pracownikiem w ogóle może nie dojść do skutku.

Jednocześnie Teatr zaznaczył, że przepisy kodeksu cywilnego nie uzależniają ważności umowy najmu od zachowania formy pisemnej, a zatem umowa zawarta w formie ustnej wiąże obie strony i wywołuje takie same skutki, jak zawarta w formie pisemnej. Taka praktyka wynika natomiast głównie z faktycznej niemożliwości zawierania umów w formie pisemnej ze względu na dużą częstotliwość przyjazdów pracowników, co jest uwarunkowane przede wszystkim specyfiką zawodu artysty -śpiewaka, dyrygenta, choreografa, muzyka, tancerza czy aktora. Teatr nie świadczy usług związanych z zakwaterowaniem. Cel wynajęcia nieruchomości mieszkalnej będzie związany ze stałym interesem życio...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.