Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

2 lutego 2014

Zwolnienie z VAT sprzedaży działki z zabudowaniami przeznaczonymi do rozbióki

0 890

Chcę sprzedać działkę z bardzo starymi naniesieniami do rozbiórki jako grunt niezabudowany. Słyszałem, że teraz nie muszę dokonać rozbiórki przed sprzedażą aby skorzystać ze zwolnienia z VAT tylko zawrzeć w umowie, że nabywca dokona rozbiórki ? Czy tak można zrobić ?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Tym samym, od dnia 1 kwietnia 2013 r. w związku z wprowadzeniem do ustawy o podatku VAT definicji terenu budowlanego dla potrzeb prawidłowej klasyfikacji gruntów celem zastosowania zwolnienia, w sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków.

Natomiast w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku VAT z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Tak więc, przy zabudowanej działce stawka podatku zależy od statusu budynku, a w przypadku możliwości stosowania zwolnienia przedmiotowego w stosunku do budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT, preferencja ta rozciąga się także na grunt.

Jak wynika z pytania, Czytelnik ma zamiar dokonać dostawy gruntu z bardzo starymi budynkami do rozbiórki i nie jest pewien, czy może skorzystać ze zwolnienia z VAT, w przypadku, gdy w umowie zawrze zapis, iż nabywca dokona rozbiórki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy Czytelnik dokona dostawy tego gruntu, niezależnie czy rozbiórki dokona sprzedawca, czy nabywca, nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, gdyż wyłącznie dostawa gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Nawet jeżeli nie będzie na działce żadnego budynku, będzie to teren budowlany, którego dostawa jest opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23 %.

Problem przedstawiony w pytaniu polega na rozstrzygnięciu, czy w przypadku gdy na sprzedawanej działce znajdują się jeszcze budynki, które docelowo mają być rozebrane, dochodzi do zwolnionej z VAT dostawy budynków lub budowli (art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy), czy też opodatkowanej VAT dostawy gruntów budowlanych.

Orzecznictwo Sądów krajowych jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w przypadku posadowionych na gruncie budynków przeznaczonych do rozbiórki nakazują badać cel ekonomiczny, której przedmiotem jest grunt.

W jednym z wyroków Trybunał Sprawiedliwości /UE C-461/08 Don Bosco/ uznał, że sprzedaż działki (która w momencie dostawy była jeszcze zabudowana) traktowana jest jak sprzedaż gruntu, a nie jak dostawa budynku. W sprawie tej sprzedający, mimo że dostarczył działkę zabudowaną, zobowiązał się wobec kupującego do zapewnienia rozbiórki, zatem Trybunał stwierdził, że dostawa w rzeczywistości dotyczyła działki gotowej do zabudowy. Inne rozstrzygnięcie, w odmiennym jednak stanie faktycznym zapadło w sprawie C-326/11 Komen. W celu przebudowy nieruchomości w nowy budynek, przeprowadzono roboty rozbiórkowe na zlecenie i na rachunek sprzedającego przed nabyciem powierzchni handlowej. Co ważne, w żadnym momencie w ramach procesu przebudowy roboty nie doprowadziły do powstania terenu niezabudowanego.

Trybunał stwierdził, że zwolnienie z VAT obejmuje transa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.