Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

1 października 2015

Zwolnienie z VAT usług psychoanalityka, logopedy i lekarza medycyny pracy

0 1079

Czy usługi świadczone przez psychoanalityka, logopedę i lekarza medycyny pracy są zwolnione z podatku od towarów i usług.

ODPOWIEDŹ

Tak, usługi świadczone przez logopedę, lekarza medycyny pracy oraz psychoanalityka posiadającego ukończone kierunkowe studia medyczne w tej dziedzinie co do zasady korzystają ze zwolnienia z VAT.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 43 ust.1 pkt 18-19a uregulował zagadnienie zwolnienia usług medycznych z podatku VAT. O ile treść artykułu może wydawać się względnie jasna, powstaje szereg problemów wokół zawodów, które w sposób „pośredni” związane są z medycyną.

Zgodnie z przywołanym powyżej artykułem na podstawie ust. 18 zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, ust. 18a zwalnia się usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza, ust.19 zwalnia się usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położonej, medycznych, o których mowa wart.2. ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, psychologa.

Główny problem oceny czy dany zawód spełnia warunki zwolnienia sprowadza się do określenia czy dane czynności służą „profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. Dyrektor IS w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 21.08.2013 r. sygn. IPTPP1/443-413/13-4/MH, zdefiniował następująco te pojęcia: „… Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. Z kolei interpretując termin poprawa zdrowia, (...), należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia „przywracanie zdrowia”, które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim było poprzednio”. Ponadto należy przytoczyć wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 roku w sprawie C 307/01, gdzie stwierdz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.