Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 maja 2016

Zwrot VAT należnego przy zakończeniu działalności spółki

0 847

Spółka z o.o. od początku 2016 roku nie prowadzi już sprzedaży i zamierza zakończyć działalność. Jednak od początku roku cały czas otrzymywała faktury z VAT do odliczenia (np. za najem pomieszczeń biurowych). Podatek wykazywaliśmy do przeniesienia. Czy można go jakoś odzyskać przed zamknięciem spółki?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady, zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o VAT jednym z warunków odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest ich wykorzystanie do wykonywania czynności opodatkowanych.

UZSADNIENIE

Zgodnie z treścią art.87 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Jednakże w myśl art.87 ust.5a ustawy w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie dokonał dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, dla których zgodnie z art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku, przysługuje mu, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia. Jednak na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku naliczonego w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

Zatem, w opisanej w pytaniu sytuacji Spółce mogłoby przysługiwać prawo do zwrotu podatku naliczonego w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji, w której wykaże ten zwrot. Termin otrzymania zwrotu można skrócić do 60 dni, gdyby Spółka złożyła w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przypomnijmy, że zgodnie z art.87 ust.4a ustawy o podatku od towarów i usług zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie:

  1. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;

  2. poręczenia banku;

  3. weksla z poręczeniem wekslowym banku;

  4. czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;

  5. papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Prawo do otrzymania przez Spółkę zwrotu podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługę najmu pomieszczeń biurowych w opisanej w pytaniu sytuacji może jednak nie wystąpić. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art.86 ust.1ustawy o VAT jednym z podstawowych warunków odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest ich wykorzystanie do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli w okresie od początku roku do likwidacji spółka nie dokona czynności podlegających opodatkowaniu, prawo do odliczeniu podatku z faktur dokumentujących najem pomieszczeń biurowych może zostać zakwestionowane.

Przy dokonywaniu likwidacji spółki należy ponadto mieć na uwadze przepisy art.91 ust.2 – 8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi w przypadku zmiany przeznaczenia towarów, w stosunku do których podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego, dokonanej w tzw. okresie korekty (a w przypadku towarów handlowych lub surowców i materiałów, w każdym czasie) w taki sposób, że towary te i usługi przestaną być wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, podatnik jest obowiązany dokonać korekty odliczonego podatku. Przypomnijmy, że okres korekty wynosi:

  • w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amorty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.