Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokonaliśmy eksportu towarów do kontrahenta z Ukrainy i otrzymaliśmy komunikat IE599, potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Dostawę tą wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2016 ze stawką 0%. Po tym fakcie okazało się, że towar nie spełnia oczekiwań odbiorcy i zostanie nam zwrócony lub będziemy go musieli odkupić. Jak będą wyglądały rozliczenia celno-podatkowe jeżeli będziemy musieli odkupić ten towar, a jak będzie w przypadku zwrotu? Jak mamy odkupić to czy musimy zapłacić cło? Czy będziemy mogli odliczyć VAT, skoro towar ten nie będzie już nie nadawał do dalszej odsprzedaży? Czy w przypadku korekty tej sprzedaży, nasz kontrahent dostanie zwrot zapłaconego cła?

ODPOWIEDŹ

Zarówno zwrot jak i zakup towarów z kraju trzeciego i ich przywóz na terytorium Polski stanowią import towarów, przy czym zwrot wyeksportowanych uprzednio towarów korzysta ze zwolnienia z należności celnych i podatkowych w oparciu o zapisy art.45 ust.1 pkt.4 ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, co oznacza, że zarówno zakup towaru wyeksportowanego wcześniej na terytorium Ukrainy jak również jego ewentualny zwrot należy traktować jako import towarów.

Zwrot do Polski towarów uprzednio wyeksportowanych na Ukrainę może zostać zwolniony z należności celnych oraz z podatku VAT na podstawie art.45 ust.1 pkt 4 UPTiU. Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku import powracających z terytorium państwa trzeciego, zwolnionych od cła towarów, dokonywany przez podatnika, który wcześniej wywiózł te towary.

W przypadku zwrotu towaru, polski podatnik powinien wystawić fakturę korygującą i zmniejszyć wartość sprzedaży eksportowej w deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym powstały te okoliczności. Podatek VAT oraz cło z tytułu importu zwracanych, wyeksportowanych wcześniej przez podatnika towarów nie powstaną.

W przypadku podjęcia decyzji o zakupie towarów od kontrahenta z Ukrainy, polski podatnik będzie zobligowany do opłacenia cła i podatku VAT z tytułu importu tychże towarów. Kwotę podatku naliczonego z tytułu importu towarów stanowi kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego (art.86 ust.2 pkt.2a), powstaje jednak pytanie, czy podatnik będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony z tytułu importu tych towarów, wiedząc, że nie nadają się one do dalszej odsprzedaży? Zgodnie z postanowieniami art.86 ust.1 UPTiU, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z zakupów, które mają służyć sprzedaży opodatkowanej, a jak wynika z opisu sprawy, towary te nie będą wykorzystywane w dalszym obrocie handlowym. Tym samym nasuwa się wniosek, że Czytelnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z dokumentu SAD dokumentującego impor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.