Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

30 marca 2012

Biuro rachunkowe może korzystać z podmiotowego zwolnienia od VAT

0 876

Kompleksowe usługi księgowe nie stanowią usług doradztwa podatkowego, a zatem nie wyłączają prawa do skorzystania z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2012 roku nr IPTPP4/443-72/11-2/ALN.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się osoba fizyczna, która jest uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i miała zamiar rozpocząć działalność gospodarczą - biuro rachunkowe. Usługi, które miała świadczyć obejmują przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów i ksiąg rachunkowych na zlecenie, na rzecz klientów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wnioskodawczyni nie miała świadczyć usług w zakresie doradztwa podatkowego.

W związku z powyższym, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy prawidłowym będzie korzystanie ze zwolnienia podmiotowego, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, sprzedaży usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wątpliwość wnioskodawczyni wynikała z faktu, że art.113 ust.13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza z grupy podatników, którzy mają prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego (z tytułu nieprzekroczenia ustawowego progu sprzedaży opodatkowanej w wysokości 150.000 zł) między innymi podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także z tego, że w poz.12 załącznika do rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 roku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.