Kompleksowe usługi księgowe nie stanowią usług doradztwa podatkowego, a zatem nie wyłączają prawa do skorzystania z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2012 roku nr IPTPP4/443-72/11-2/ALN.
Sytuacja podatnika
Do organu podatkowego zwróciła się osoba fizyczna, która jest uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i miała zamiar rozpocząć działalność gospodarczą - biuro rachunkowe. Usługi, które miała świadczyć obejmują przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów i ksiąg rachunkowych na zlecenie, na rzecz klientów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wnioskodawczyni nie miała świadczyć usług w zakresie doradztwa podatkowego.
W związku z powyższym, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy prawidłowym będzie korzystanie ze zwolnienia podmiotowego, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, sprzedaży usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Wątpliwość wnioskodawczyni wynikała z faktu, że art.113 ust.13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza z grupy podatników, którzy mają prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego (z tytułu nieprzekroczenia ustawowego progu sprzedaży opodatkowanej w wysokości 150.000 zł) między innymi podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także z tego, że w poz.12 załącznika do rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jako usługi, w stosunku do których nie ma zastosowanie opisane wyżej zwolnienie podmiotowe, wymieniono usługi doradztwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się z wnioskodawczynią, że usługi, które będzie świadczyć, obejmujące przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów i ksiąg rachunkowych na zlecenie, na rzecz klientów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, czyli kompleksowe usługi księgowe (w tym sporządzanie i podpisywanie deklaracji podatkowych) na rzecz konkretnego zleceniodawcy, które mieszczą się w PKWiU 2008 pod symbolem 69.20.2 „usługi rachunkowo - księgowe”, nie stanowią usług doradztwa podatkowego, a zatem nie powodują utraty prawa do skorzystania z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Organ podatkowy podkreślił jednak, że brak uprawnień do wykonywania usług w zakresie doradztwa podatkowego, nie przesądza o faktycznym charakterze wykonywanych usług.
Podstawa prawna: art. 113 ust. 1, ust.9 i ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.