Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wysłałem do urzędu skarbowego UPL-1. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wpisałem na druku swoje imię i nazwisko oraz adres siedziby firmy. Następnie otrzymałem wezwanie, że moje pełnomocnictwo udzielone na formularzu UPL-1 nie rodzi żadnych skutków prawnych gdyż zawiera błąd dot. mojego adresu zamieszkania. Chociaż Urząd Skarbowy posiada mój UPL to pełnomocnik nie może wysłać do urzędu deklaracji.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 80a § 1 i § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracje, w tym deklaracje składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, mogą być podpisywane także przez pełnomocnika podatnika, płatnika i inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.

Zgodnie z delegacją zawartą w § 5 powołanego przepisu Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 15 grudnia 2014 roku w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa, określił wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w którym uwzględnione są dane niezbędne do identyfikacji podatnika, płatnika, inkasenta i pełnomocnika oraz okres pełnomocnictwa.

W myśl powołanych wyżej przepisów udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej musi nastąpić na formularzu UPL-1, wg wzoru określonego w rozporządzeniu. We wzorze pełnomocnictwa określone zostały dane identyfikujące podatnika udzielającego pełnomocnictwa tj. identyfikator podatkowy NIP lub PESEL, pełna nazwa lub pierwsze imię i nazwisko oraz adres siedziby lub aktualny adres zamieszkania podatnika.

Urzędy skarbowe przyjmując pełnomocnictwo dokonują weryfikacji danych umożliwiających pełną identyfikację stron pełnomocnictwa i uznanie pełnomocnictwa za poprawne. Niezgodność danych identyfikujących mocodawcę lub pełnomocnika uniemożliwia uznanie go za skutecznie złożone i podlegające wpisowi do właściwej ewidencji prowadzonej przez organ. Pozostawienie dowolności w tym zakresie danych, tj. akceptowanie niezgodności danych zawartych na tych formularzach z danymi zawartymi w innych systemach, naruszyłoby pewność procesu przetwarzania przesyłanych danych elektronicznych i pozostawałoby w sprzeczności z celem wprowadzania obowiązku składania pełnomocnictwa według ściśle określonego wzoru.

W przypadku stwierdzenia przez urząd rozbieżności między danymi zgłoszonymi na upoważnieniu UPL-1, a danymi w Centralnym Rejestrze Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników oraz CEIDG organ zobowiązany jest do wezwania podatnika w celu usunięcia rozbieżności z pouczeniem, że brak weryfikacji w wyznaczonym terminie pełnomocnictwa nie będzie rodziło skutków prawnych.

W przypadku osób fizycznych w części B. formularza UPL-1, pola oznaczone symbolem “**” dotyczą podmiotów będących osobą fizyczną.

Wypełniając formularz UPL-1 winien Pan zgodnie z wzorem jako podmiot będący osobą fizyczną wpisać adres zamieszkania. Umieszczając na druku adres siedziby firmy podał Pan dane niezgodne ze zgłoszeniem w CEIDG, dlatego też urząd weryfikując dane stwierdził niezgodność i słusznie wezwał do wyjaśnienia rozbieżności między danymi na formularzu UPL-1, a danymi figurującymi w systemach. Pierwotnie złożony błędny dokument nie rodzi skutków prawnych dlatego też nie ma możliwości przesłania deklaracji przez pełnomocnika.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że dopiero poprawnie złożone upoważnienie UPL-1 pozwoli na przesyłanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jan Keler