Zauważyłem, że w 2 miesiącach mam błędy w ewidencji w nowym JPK_VAT. Czy grozi mi za to kara „z automatu”?
Odpowiedź
W obecnym stanie prawnym (od 1 października 2020 r.) kary za błędy w ewidencji JPK_VAT mają charakter fakultatywny, co oznacza, że ukaranie podatnika oparte jest na uznaniu administracyjnym i zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Co do zasady, kary grożą jedynie tym podatnikom, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy uniemożliwiają weryfikacje prawidłowości transakcji. Wyklucza to automatyczne karanie za błędy w nowym JPK_VAT.
Uzasadnienie
Od 1 października 2020 roku w związku z wprowadzeniem nowej struktury pliku JPK_VAT zmianie uległy także kary za błędy w zestawie informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Wprowadzono karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd w przesłanej ewidencji (art. 109 ust. 3h ustawy o podatku od towarów i usług), co ma na celu zobligowanie podatników do dołożenia większej staranności przy wypełnianiu plików JPK_VAT.
Jednak kary te, co wymaga podkreślenia, nie są nakładane automatycznie i zanim zostaną nałożone, stwierdzone uchybienia można bez żadnych konsekwencji poprawić (art. 109 ust. 3e-3k ustawy o VAT).
Wskazać należy, że w sytuacji, gdy po wysłaniu pliku JPK_VAT podatnik sam zauważy błędy w prowadzonej ewidencji, powinien niezwłocznie dokonać korekty.
I tak, zgodnie z art. 109 ust. 3e ustawy o VAT, przedsiębiorca ma 14 dni na złożenie korekty od dnia:
- wykrycia, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub zostały wykazane dane niezgodne ze stanem faktycznym lub
- dokonania zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji.
Jednak nawet w sytuacji, gdy to urząd skarbowy wykryje nieścisłości i uchybienia w przesłanym nowym JPK_VAT, uniemożliwiające przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, nałożenie kary przez naczelnika urzędu skarbowego będzie poprzedzone wezwaniem podatnika do skorygowania błędów (wraz ze wskazaniem tychże błędów). Kara pieniężna nie zostanie nałożona, jeśli podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania:
- prześle skorygowany plik w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub
- złoży wyjaśnienia, w których wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.
Dopiero w sytuacji, gdy podatnik w tym 14-dniowym terminie nie prześle skorygowanej ewidencji lub nie złoży wyjaśnień albo w swoich wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów określonych w wezwaniu, naczelnik u...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.