Środki pieniężne, które Gmina otrzyma od Inicjatora na realizację inwestycji w trybie inicjatyw lokalnych, nie będą stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 25 września 2014 nr ITPP2/443-859/14/EK.
Sytuacja Podatnika
Na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie realizacji inicjatyw lokalnych w zakresie inwestycji i remontów na terenie Gminy, Gmina zamierza zawrzeć umowę ze Spółką na wspólną realizację inwestycji w ramach inicjatyw lokalnych. Przedmiotem umowy będzie wspólna realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu ulicy. Spółka jest zobowiązana jedynie do wpłacenia zadeklarowanej wcześniej kwoty pieniężnej. Całkowity koszt inwestycji realizowanej w trybie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych, zostanie ustalony przez strony w umowie. W umowie określony zostanie również procentowy udział poszczególnych stron w nakładach na realizację inwestycji. Na udział Inicjatora składa się część finansowa, czyli wkład pieniężny wpłacany na rachunek bankowy Gminy. Dokonana wpłata na podstawie umowy o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej będzie miała charakter dobrowolnej partycypacji w inwestycji, którą będzie realizowała Gmina. Wszystkie czynności, tj. przygotowanie inwestycji, robót budowlanych będą wykonywane przez Gminę.
W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniami:
- czy wpłaty otrzymane od Inicjatora na realizację inwestycji, powinny być traktowane jako sprzedaż towarów lub usług podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym czy powinny być udokumentowane fakturą,
- czy powinny być traktowane jak przekazanie pieniędzy na konto Gminy, a więc czynność nie mieszcząca się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż środki pieniężne, które Gmina otrzyma od Inicjatora na realizację inwestycji polegającej na budowie ulicy w trybie inicjatyw lokalnych, nie będą stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów. Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem, aby Gmina realizując tę inwestycję wykonywała jakiekolwiek czynności na jego rzecz. Wobec powyższego nie będzie podstaw do wystawienia faktury VAT.
Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.