Spółka z o.o. otworzyła dwie restauracje w lokalach, które nie są ani jej własnością, ani współwłasnością. Zawarte umowy najmu przewidują, że na potrzeby gastronomiczne spółka dokona przebudowy części ścianek oraz dobuduje tradycyjny piec do pizzy. Jednakże ze względu na spadek popytu spółka rozwiązała umowy najmu z właścicielami lokali użytkowych i zgodnie z umową najmu pozostawiła wartość poniesionych nakładów na rzecz właściciela. Czy w związku z tym należy przyjąć, że jest to nieodpłatne użycie towaru na rzecz właściciela lokalu i powinno być traktowane jako odpłatne świadczenie usług, co skutkuje naliczeniem podatku należnego?
Odpowiedź
Pozostawienie nakładów związanych z dokonaniem inwestycji w obcy środek trwały u właściciela lokalu użytkowego bez zapłaty powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług na gruncie podatku od towarów i usług. Taka nieodpłatna czynność skutkuje koniecznością opodatkowania, gdy czynność nie jest związana z działalnością gospodarczą i podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Pozostawienie wartości nakładu u właściciela lokalu użytkowego ma jednak związek z działalnością gospodarczą i dlatego nie występuje w tym przypadku konieczność naliczenia podatku należnego.
Uzasadnienie
Przedsiębiorcy mogą ponosić nakłady inwestycyjne nie tylko we własnych środkach trwałych (np. lokalach użytkowych), lecz także mogą dokonywać inwestycji w obce środki trwałe. Co prawda pojęcie to nie ma definicji legalnej, odnosi się do niego jedynie art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT: „Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania: […] przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej »inwestycjami w obcych środkach trwałych«”.
Pamiętaj!
Nakłady poniesione w obcym środku trwałym mogą być amortyzowane nawet wtedy, gdy inwestycja w obcym środku trwałym będzie używana poniżej jednego roku.
Z kolei w sytuacji, w której następuje wygaśnięcie lub rozwiązanie umowy najmu, możliwe są dwa podstawowe rozwiązania. Jak wskazuje art. 676 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego”. Jednocześnie należy wskazać, że strony mogą ustalić, iż kwota czynszu będzie kształtować się w ten sposób, aby uwzględnić wartość poniesionych przez najemcę nakładów. Powstaje zatem sytuacja, w której po zakończeniu umowy najmu (z różnych przyczyn) inwestycja (ulepszenie) pozostaje w majątku właściciela lokalu użytkowego.
Na gruncie podatku od towarów i usług powstaje pytanie, czy od pozostawionej wartości nakładu należy naliczyć podatek należny. W grę może wchodzić treść art. 8 ust. 2 ustawy o VAT: „Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również: […] użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych”.
Pamiętaj!
W powyższym przepisie należy zwrócić uwagę na trzy sprawy:
- czynność nieodpłatna dokonana przez przedsiębiorcę może być uznana na gruncie VAT jako odpłatne świadczenie usług,
- warunkiem naliczenia podatku należnego jest fakt istnienia prawa do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego,
- znaczenie ma zwrot „użycie […] do c...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.