Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

3 września 2012

Czy przekazanie towarów do utylizacji podlega opodatkowaniu

0 1005

Czynność przekazania do utylizacji towarów, jako czynność niepodlegająca ustawie o podatku od towarów i usług, nie rodzi obowiązku opodatkowania VAT.

  Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 22 maja 2012 roku nr IPPP3/443-488/12-2/BH.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi produkcja pozostałej odzieży dzianej, sprzedaż detaliczna, hurtowa odzieży i obuwia, oraz sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W bieżącym roku zamierza dokonać utylizacji towarów (odzieży), które się nie sprzedały i zalegają w magazynie na tyle długo, że utraciły swoją wartość handlową.

W poprzednich latach Wnioskodawca podjął wszelkie racjonalne działania w celu zbycia w/w towaru i pomimo kilkakrotnie obniżanej ceny nie udało się go sprzedać. W związku z powyższym po nieudanych próbach znalezienia nabywcy, Wnioskodawca podjął decyzję o utylizacji tych towarów. Do utylizowanego towaru zostanie sporządzony protokół z utylizacji, w którym zostaną zawarte informacje dotyczące nazwy, ilości sztuk i wartości utylizowanych towarów oraz podpis osoby uprawnionej, a następnie towar ten zostanie przekazany do zewnętrznej firmy zajmującej się utylizacją. Wnioskodawca od towarów, które zamierza przekazać do utylizacji, odliczył podatek naliczony.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy od przekazanych do utylizacji towarów, wyprodukowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich dalszej odsprzedaży, należy naliczyć i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego podatek od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają:

• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

• eksport towarów;

• import towarów;

• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez odpłatną dostawę towarów w myśl art.7 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jak również:

• przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz

• wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ). Natomiast za świadczenie usług uważa się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy, w tym również:

• przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

• zobowiązanie do powstrzymywania dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

• świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z Wnioskodawcą, iż przekazanie przez Niego towarów do utylizacji nie wypełnia dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności tej nie można bowiem uznać za dostawę towarów w rozumieniu art.7, ani też za świadczenie usług przez Wnioskodawcę w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy o VAT. Zatem czynność tę, wykonaną przez Wnioskodawcę, należy uznać za niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług, co powoduje, iż nie wymaga ona dokumentowania fakturą VAT.

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.1 i 2, art.8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.