Spółka produkcyjna zatrudnia firmy, które wykonują na jej rzecz usługi związane z codziennym administrowaniem firmą (na przykład sprzątanie, ochrona). Firmy te na cele świadczenia usług na rzecz Spółki korzystają nieodpłatnie z niektórych pomieszczeń Spółki (np. szatnie schowki na środki czystości). Spółka nie pobiera od tych firm wynagrodzenia za korzystanie z tych pomieszczeń, ale za to, zgodnie z umową, kontrahenci odpowiednio obniżają ceny swoich usług o skalkulowaną wartość najmu pomieszczeń od Spółki. Czy Spółka powinna opodatkować takie nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń VAT?
ODPOWIEDŹ
Tak, Spółka powinna opodatkować VAT udostępnienie pomieszczeń usługodawcom, ponieważ w istocie jest to świadczenie odpłatne, a odpłatnością jest obniżenie cen usług przez kontrahentów.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak widzimy, ustawa o VAT jako jeden z warunków opodatkowania czynności świadczenia usług wprowadza jej odpłatność. Oznaczałoby to, że usługi świadczone nieodpłatnie nie podlegają opodatkowaniu VAT. Ustawodawca uznał jednak, że niektóre usługi świadczone nieodpłatnie również należy opodatkować i w związku z tym wprowadził przepis art. 8 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów;
- nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi usługami.
Nieodpłatne użyczenie przez Spółkę należących do niej pomieszczeń kontrahentom świadczącym usługi niezbędne do jej funkcjonowania, takie jak sprzątanie czy ochrona, jest niewątpliwie świadczeniem na cele związane z jej działalnością gospodarczą, a zatem na mocy przywołanych powyżej przepisów nie powinno podlegać opodatkowaniu VAT. Również obniżenie ceny przez kontrahentów, którzy, jak rozumiem, nie są podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług, samo w sobie nie powinno budzić wątpliwości, jednakże kiedy te dwie czynności są powiązane ze sobą i od siebie zależne, nasuwa się pytanie czy rzeczywiście mówimy o nieodpłatnym świadczeniu usług ze strony Spółki, czy też obniżka...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.