Prowadzę biuro rachunkowe i u dwóch klientów prowadzone jest postępowanie podatkowe dotyczące VAT. Klient (1) otrzymał wezwanie do dostarczenia dokumentów. Nie wszystkie dokumenty mamy w biurze; część musi dostarczyć klient a część uzyskać od kontrahentów. Z uwagi na epidemię mamy trudności z uzyskaniem dokumentów od kontrahentów i nie możemy ich przesłać w terminie 7 dni (wezwanie z urzędu skarbowego dostaliśmy 5 kwietnia). Klient (2) 15 kwietnia otrzymał decyzję, od której mam złożyć odwołanie w terminie 14 dni. Czy w obecnej sytuacji obowiązują nas wyznaczone terminy?
Odpowiedź
W obecnej sytuacji tj. w okresie epidemii, termin na przesłanie odpowiedzi na wezwanie organu i termin na wniesienie odwołania - nie rozpoczął się.
Uzasadnienie
Ustawą z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca wprowadził nowy art. 15zzs do ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Na mocy tego przepisu, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych w:
- postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych,
- postępowaniach egzekucyjnych,
- postępowaniach karnych,
- postępowaniach karnych skarbowych,
- postępowaniach w sprawach o wykroczenia,
- postępowaniach administracyjnych,
- postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,
- kontrolach celno-skarbowych,
- postępowaniach w sprawach, o których mowa w art. 15f ust. 9 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
- innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw
– nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Powołany przepis oznacza, że od 31 marca termin na złożenie odwołania lub termin odpowiedzi na wezwanie organu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty zostaje zawieszony z momentem wejścia w życie specustawy aż do uchylenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy organ w żądaniu nie powołuje się na interes publiczny bądź ważny interes strony, w takim bowiem przypadku zawieszenie terminu nie obowiązuje (art.15zzs ust.4). W takim żądaniu organ wskazuje przyczyny wystąpienia z żądaniem, dlatego należy uważnie czytać to, czego żąda organ podatkowy i jaki jest powód żądania (art.15zzs ust.5).
Należy także pamiętać, że czynności dokonane w okresie epidemii w postępowaniach i kontrolach, o których mowa w ust. 1, są skuteczne (art.15zzs ust.7).
Z pytania zadanego przez Czytelniczkę wynika, że w czasie ogłoszonego stanu epidemii tj. 5 kwietnia, otrzymała wezwanie, a 15 kwietnia – decyzję. Dla Czytelniczki oznacza to, że bieg terminu na wniesienie odwołania i odpowiedzi na wezwanie nie rozpoczął się, oczywiście pod warunkiem, że organ w wezwaniu nie powołał się na interes publiczny bądź ważny interes strony. Jeżeli jednak Czytelniczka wniesie odwołanie w okresie zawieszenia lub odpowie na wezwanie, to czynności te będą skuteczne. Zatem, to od Czytelniczki zależy czy dokona czynności już po odwołaniu stanu epidemii, czy też jeszcze we wcześniejszym okresie.
Pamiętaj
Wstrzymanie i zawieszenie terminów procesowych obowiązuje, dopóki obowiązuje stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego.
Podstawa prawna: art. 15zzs ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...)