Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czynności dokonywane na obcej rejestracji a prawo do odliczenia VAT w Polsce

Artykuły | 5 kwietnia 2022 | NR 124
0 716

Spółka zarejestrowana do VAT w Polsce, z siedzibę w Finlandii świadczy usługi informatyczne firmom w Polsce. Spółka nie posiada tu oddziału ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Na potrzeby świadczonych usług spółka nabywa w Polsce sprzęt, który jest instalowany u klientów, na przykład części komputerowe. W związku z tym, że towary te zostają w Polsce, spółka otrzymuje faktury z polskim VAT. Jednak zakupy te są związane ze sprzedażą usług, która jest fakturowana na fińskiej rejestracji, bez podatku (sprzedaż usług na zasadzie odwrotnego obciążenia). Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia w Polsce VAT z faktur zakupowych?

ODPOWIEDŹ

Tak, spółce przysługuje prawo do odliczenia polskiego podatku z otrzymanych faktur, na takich samych zasadach, na jakich przysługuje ono podatnikom wystawiającym faktury sprzedażowe na polskiej rejestracji.

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku od towarów i usług zawarte zostały dwa podstawowe warunki pozwalające na odliczenie podatku naliczonego od dokonanych zakupów: zakup powinien zostać dokonany przez podatnika, czyli przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą oraz nabywane towary i usługi muszą być wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy). Dodatkowe warunki, które wynikają z ustawy to warunek, żeby u dokonującego dostawy powstał obowiązek podatkowy (art.86 ust.10) oraz to, żeby dokonujący odliczenia był w posiadaniu faktury zakupowej (art.86 ust.10b pkt 1). Oczywiście, dokonane zakupy nie mogą podlegać żadnemu z wyłączeń od odliczenia, zawartych w art.88 ustawy.
Z opisu zawartego w pytaniu wynika wprost, że spółka spełnia trzy z wymienionych powyżej warunków: jest podatnikiem, czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, posiada faktury dokumentujące zakup towarów, a u dokonującego dostawy tych towarów powstaje obowiązek podatkowy z tego tytułu.Zdaniem Redakcji, spółka spełnia również czwarty z wymienionych warunków, czyli wykorzystuje nabywane towary do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawa o podatku od towarów i usług w art.28b zawiera bowiem ogólną zasadę, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Usługi informatyczne świadczone na rzecz firm podlegają tej zasadzie, wobec czego są uznawane za świadczone na terytorium Polski, bo tutaj, jak rozumiem, firmy będące usługobiorcami posiadają siedzibę. Usługi informatyczne podlegają również opodatkowaniu podstawową stawką VAT, a zatem są to czynności opodatkowane. Zdaniem Redakcji, bez znaczenia jest to, czy podmiotem obowiązanym do opodatkowania usług jest sprzedawca czy ich nabywca (na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia), w obu tych przypadkach zakupy służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w Polsce.
...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.