Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

25 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Czynny żal za brak faktury w terminie

0 3135

Firma zapomniała wystawić kontrahentowi fakturę VAT do faktury pro forma z kwietnia 2019 roku (pieniądze otrzymała w kwietniu). Co w takiej sytuacji?

Odpowiedź
Należy bezzwłocznie wystawić zaległą fakturę. Chcąc uniknąć ewentualnej odpowiedzialności karnej skarbowej należy złożyć tzw. czynny żal w urzędzie skarbowym. 

Uzasadnienie
Podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (art. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). 

Co  do zasady, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT).Również, jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty - fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). Przy czym faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi; jak również przed otrzymaniem -  przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi - całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy o VAT). 

Sankcje, jakie grożą podatnikowi z racji niewystawienia prawidłowej faktury, określa ustawa Kodeks karny skarbowy (k.k.s.). I tak, kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych (art. 62 § 1 k.k.s.). 
W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 62 § 5 k.k.s.).

W sytuacjach spowodowanych zapomnieniem lub zaniedbaniem, podatnikom pomaga instytucja czynnego żalu, określona w art. 16 k.k.s. Na mocy tego przepisu, sprawca wykroczenia lub przestępstwa skarbowego nie będzie podlegał karze, gdy zawiadomi odpowiedni organ, powołany do ścigania, o popełnieniu takiego czynu. Muszą przy tym zostać ujawnione istotne okoliczności zdarzenia oraz osoby, które współdziałały w jego popełnieniu. 

Podatnik może zgłosić czynny żal według zamieszczonego poniżej wzoru. 

...............................................
                            (miejscowość i data)


...................................................................
(dane podatnika)


Naczelnik Urzędu Skarbowego 
w ............................................

Czynny żal 
(zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego)

Na podstawie art. 16 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 z późn.zm.); dalej: k.k.s., zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego w postaci niewystawienia w terminie faktury, to jest czynu zabronionego, o którym mowa w art. 62 § 1 k.k.s.
Wskazany czyn zabroniony popełniłem przez przeoczenie terminu wystawienia faktury, który upłynął dnia 15 maja 2019 r. Przy jego popełnieniu nie współdziałałem z żadną inną osobą. 

Informuję jednocześnie, że zaległą fakturę wystawiłem w dniu ....... . Faktura ta jest oznaczona numerem ..... . 

..........................................
(podpis podatnika)


Podstawa prawna: art. 106b ust. 1, art. 106i ust. 1 i 2, art. 106i ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku. o podatku od towarów i usług, art. 16, art. 62 § 1 i § 5 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 z późn.zm.).