Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna chce przekazać gminie darowizną nieruchomość zabudowaną remizą. Na nieruchomości znajdują się 2 budynki, jeden z 1971 roku i drugi z 2020 roku (jedna bryła). Gmina zakończyła w br. inwestycję polegającą na termomodernizacji budynków. W miejscowym planie zagospodarowania działki przeznaczone są pod zabudowę usługową. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy przy darowiźnie wystąpi VAT? Czy transakcja będzie zwolniona z VAT-u?

Odpowiedź
Jeżeli Stowarzyszenie, które nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie odliczało VAT przy przedmiotowej nieruchomości, to darowizna tej nieruchomości nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług bowiem darowizna przedmiotowych nieruchomości nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodać trzeba, że działalność Ochotniczej Straży Pożarnej jak i Gminy w tym zakresie nie podlega VAT bowiem działania te maja charakter publiczno-prawny.

Uzasadnienie
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. 
Przez świadczenie usług, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji darowizny. Darowizna została uregulowana w art. 888-902 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 k.c.). Darowizna została skonstruowana jako umowa, w której występują dwa podmioty: darczyńca i obdarowany, której istotą jest bezpłatne przysporzenie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Należy pamiętać, że świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wówczas, gdy druga ze stron umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. A zatem nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonania darowizny, ani w przyszłości.
Najistotniejszymi cechami darowizny jako czynności są zatem: jej dobrowolność oraz fakt, by otrzymujący takie świadczenie nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności dokonywane jedynie za odpłatnością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie bezpłatne czynności znalazły się poza zakresem tego podatku. W celu zachowania powszechności opodatkowania konsumpcji ustawodawca przewidział bowiem możliwość zrównania pewnych nieodpłatnych świadczeń z czynnościami wykonywanymi za wynagrodzeniem. Konsekwencją takiego uregulowania jest zaś ich opodatkowanie.
Kwestia opodatkowania nieodpłatnego wydania tj. darowizny towarów została uregulowana w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z zapisem zawartym w powyższym artykule, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Dla uznania darowizny za odpłatną dostawę towarów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.