Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ewidencjonowanie prywatnego najmu mieszkania przez czynnego podatnika VAT

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 724

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest VAT-owcem oraz posiada kasę fiskalną. Działalność opodatkowana jest w formie ryczałtu. Wynajęła swój prywatny dom na cele mieszkaniowe i również ten najem opodatkowuje ryczałtem. Czynsz za najem ma być płacony gotówką do 10 dnia danego miesiąca z góry. Czy do JPK należy wykazać to ze stawką ZW w momencie powstania obowiązku podatkowego - czyli jeśli nie wystawia faktury to z upływem terminu płatności? Tak samo wtedy też musi nabić to na kasę, czyli np za sierpień nabić na kasę 10.08 i wykazać w JPK za 08/2021. A jeśli nie otrzyma tych pieniędzy to podatku dochodowego nie płaci po prostu.

Odpowiedź
Niewystawienie faktury przez Czytelnika oraz otrzymanie płatności za usługę najmu w gotówce spowoduje, że usługę najmu trzeba będzie zaewidencjonować na kasie fiskalnej z chwilą upływu terminu płatności tj. 10 sierpnia, ze stawką o literze „E” czyli zwolnienie od podatku.
Podatnicy uzyskujący przychody ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych, którzy nie korzystają ze zwolnienia z  kasy fiskalnej, w pliku JPK_V7M do oznaczania raportów okresowych powinni stosować symbol „RO”. Sprzedaż ewidencjonowaną przy użyciu kasy rejestrującej należy wykazać w  ewidencji w  wysokościach zbiorczych w  podziale na stawki VAT oraz sprzedaż zwolnioną z  podatku w poz. K_10 i P-10.
Przychód powstaje w dacie faktycznego otrzymania zapłaty za najem, zatem zryczałtowany podatek dochodowy oblicza się i uiszcza za miesiąc, w którym Czytelnik otrzymał zapłatę.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą wystawienia faktury z  tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o  podobnym charakterze. Jednakże w przypadku, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z  opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w  przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.
Jeżeli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i dodatkowo wynajmuje prywatne mieszkanie, dla rozliczeń VAT z tytułu wszystkich tych czynności jest jednym podatnikiem. Najem prywatny jeżeli jest dokonywany w sposób ciągły dla celów zarobkowych przez czynnego podatnika VAT, stanowi działalność gospodarczą podlegającą VAT.
Z tym, że najem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT w trybie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, jeżeli spełnione są łącznie poniższe warunki:

  • usługi w  zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości muszą być na  własny rachunek,
  • najem dotyczy nieruchomości wyłącznie na  cele mieszkaniowe lub na  rzecz  społecznych agencji najmu, o  których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995  r. o  niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
  • celem najmu musi być cel mieszkaniowy.

Jeżeli, któraś z tych przesłanek nie zostanie spełniona, to usługę najmu trzeba opodatkować stawką 23%.
Należy podkreślić, że ustawodawca przewidział zwolnienie z ewidencjonowania usług najmu na kasie fiskalnej. W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z  obowiązku ewidencjonowania w  danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 roku, czynności wymienione w  załączniku do  rozporządzenia. Zgodnie z poz. 25 załącznika zwolniony jest wynajem i  usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jeżeli świadczenie tych usług w  całości zostało udokumentowane fakturą lub świadczący usługę otrzyma w  całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na  rachunek bankowy podatnika lub na  rachunek podatnika w  spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
W przestawionej sytuacji zapłata za usługę najmu następuje w formie gotówkowej i najem nie jest dokumentowany fakturą. Zatem, w trybie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT Czytelnik ma obowiązek ewidencjonowania usługi najmu na kasie fiskalnej. 
Zgodnie z §6 ust.1 pkt 5 lit.e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrują...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.