Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sklep prowadzi sprzedaż napojów w szklanych butelkach – jak ewidencjonować na kasie zwrot butelek – jako ZW?

Odpowiedź
Zwrot butelek przy użyciu kasy fiskalnej należy zaewidencjonować jako rozliczenie opakowań zwrotnych – kwota opakowania zwrotnego ze znakiem minus. Należy wydać klientowi paragon niefiskalny jako potwierdzenie opakowania zwrotnego z kwotą zwrotu. Zwrot opakowań wiąże się ze zwrotem zapłaconej kaucji, zatem nie podlega opodatkowaniu VAT. 
Skrót ZW oznacza sprzedaż zwolnioną – nie ma zastosowania przy opakowaniach zwrotnych. 

Uzasadnienie
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik dokonał dostawy towaru w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w  umowie dotyczącej dostawy towaru.
W  przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania podstawę opodatkowania podwyższa się o  wartość tego opakowania:

  1. w  dniu następującym po dniu, w  którym umowa przewidywała zwrot opakowania - jeżeli tego opakowania nie zwrócono w  terminie określonym w  umowie;
  2. 60. dnia od dnia wydania opakowania - jeżeli w  umowie nie określono terminu zwrotu tego opakowania.

W powyższym przypadku fakturę wystawia się nie później niż:

  1. 7. dnia od określonego w  umowie dnia zwrotu opakowania;
  2. 60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w  umowie nie określono terminu zwrotu opakowania.

Gdy za opakowanie zwrotne pobierana jest kaucja, to opakowanie zwrotne wydane wraz z towarem nie podlega początkowo VAT. Dopiero w przypadku, gdy opakowanie zwrotne nie zostało zwrócone zgodnie z umową lub w terminie 60 dni, to wówczas powinno być opodatkowane VAT. Wówczas należy wystawić fakturę na nabywcę. Powyższe rozwiązanie dotyczy transakcji pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. 
Kaucja pobierana za opakowania zwrotne (butelki) nie stanowi obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
W przypadku sprzedaży detalicznej towarów z opakowaniem zwrotnym transakcja dokumentowana jest paragonem fiskalnym przy użyciu kasy fiskalnej. Opodatkowaniu podlega tylko dostawa towaru. Koszt opakowania zwrotnego-butelki nie jest opodatkowany. Wartość pobranej kaucji jest wyszczególniona w paragonie jako część niefiskalna i nie jest naliczony od wartości opakowania VAT. 
W przypadku, gdy opakowanie zostanie zwrócone w terminie 60 dni od dnia zakupu, kaucja jest zwracana, a opakowanie nie podlega opodatkowaniu VAT.
Zwrot kaucji za opakowania zwrotne należy zaewidencjonować jako rozliczenie opakowań zwrotnych – kwota opakowania zwrotnego ze znakiem minus. Należy wydać klientowi p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.