Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura korygująca z tytułu zwrotu towaru przy sprzedaży komisowej

Artykuły | 31 marca 2020 | NR 100
0 1661

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i mamy zawartą umowę komisu na sprzedaż mebli używanych. Z przepisu dotyczącego wystawienia faktury wynika, że musi być zapis „metoda kasowa”. W jakim terminie należy dokonać korekty, jeżeli jest zwrot towaru, bo Klient się rozmyślił. Czy wystawiając fakturę korektę też musi być ten zapis? Prosimy o wyjaśnienie.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik, jako komisant powinien wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz osoby trzeciej na zasadach ogólnych, a nie z adnotacją „metoda kasowa”. Metoda kasowa dotyczy transakcji pomiędzy komitentem a komisantem. W związku z powyższym również faktura korygująca dotycząca zwrotu towarów (mebli) przez Klienta winna być wystawiona bez adnotacji. Korektę faktury należy wykazać w w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym Czytelnik otrzyma od nabywcy potwierdzenie jej odbioru lub w następnym miesiącu - jeżeli potwierdzenie otrzyma po terminie do złożenia deklaracji.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności pragniemy zwrócić uwagę, że faktura dokumentująca sprzedaż towarów w ramach umowy komisowej pomiędzy komisantem (Czytelnikiem) a osobą trzecią (Klientem) powinna być wystawiona na zasadach ogólnych, bez  adnotacji „metoda kasowa”. Zgodnie bowiem z art. 106e ust. 1 pkt 16 lit.a  w powiązaniu z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy faktura powinna zawierać wyrazy „metoda kasowa”. Z kolei obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.a powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu. Zatem tylko pomiędzy komitentem a komisantem obowiązek podatkowy uzależniony jest od otrzymania zapłaty. Natomiast sprzedaż pomiędzy Czytelnikiem a Klientem odbywa się na ogólnych zasadach, od których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, chyba że wcześniej nastąpi zapłata wówczas z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. 
Zasady dotyczące wystawiania faktur korekt reguluje art. 106j ust. 1 i ust. 2 ustawy. W przypadku, gdy następuje zwrot towarów sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna zawierać kolejny numer i datę wystawienia, nazwę towaru lub usługi, przyczynę korekt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.