Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik zatrudnił w swoim sklepie nowego pracownika. Pracownik wystawił fakturę dla osoby fizycznej, ale nie zaewidencjonował tej transakcji na kasie fiskalnej. Faktura została wydana klientowi. W związku z tym podatnik zastanawia się, jakie grożą mu sankcje i jak ma tę fakturę ująć w JPK.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem: "Odpowiedzialność pracownika za niewydanie paragonu z kasy fiskalnej".

Odpowiedź

W takiej sytuacji podatnik powinien naprawić swój błąd, ewidencjonując sprzedaż na kasie fiskalnej. Ponadto musi dokonać odpowiednich zapisów w ewidencji korekt i na ich podstawie zapisać sprzedaż w JPK. Fakturę wystawioną przez pracownika należy zaewidencjonować z kodem FP.

Uzasadnienie

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z przepisu art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ważne
Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. 

Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi/towaru jest podmiot inny niż wymieniony powyżej, to taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.
W naszym przypadku bez wątpienia istniał taki obowiązek. Sprzedaż nastąpiła na rzecz osoby fizycznej. W analizowanej sytuacji podatnik powinien zaewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej i nie miał bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur do sprzedaży, czyli dowodem, na podstawie którego powinno się ująć sprzedaż w JPK, jest wydruk z kasy fiskalnej. Co istotne, kasy fiskalne nie pozwalają na dokonanie zapisu wstecz. W związku z tym, aby podatnik mógł naprawić swój błąd, musi dokonać ewidencji na kasie na bieżąco. Podatnik w odrębnej ewidencji korekt powinien opisać, że sprzedaż została zaewidencjonowana z opóźnieniem i dołączyć do tej ewidencji oryginał paragonu. Z pytania wynika, że doszło do sprzedaży błędnie udokumentowanej paragonem w innym miesiącu. W praktyce jednak zazwyczaj takie błędy są wykrywane dopiero w momencie księgowania.

Ważne
Mając na uwadze przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.