Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otwieram sklepy odzieżowe w kilku miastach, połączone w sieć, gdzie płatności będą dokonywane on-line (a zakupy bezobsługowo, za pomocą dedykowanej aplikacji). Sprzedaż będzie rejestrowana na kasach fiskalnych, klientom - konsumentom (osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej) będą wysyłane mailem faktury na adres e-mail podany przy rejestracji. Czy klienci ci powinni także otrzymywać paragony?

Odpowiedź

W przypadku przesłania faktury elektronicznej na wskazany w procesie rejestracji adres e-mail - w formie dokumentu elektronicznego lub linku do dokumentu elektronicznego - przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku wydawania klientowi (osobie fizycznej nieprowadzącej  działalności gospodarczej) paragonu fiskalnego. Będzie jednak miał obowiązek dołączyć paragon fiskalny dotyczący tej sprzedaży do egzemplarza faktury pozostającego u niego. Przy czym klient powinien zaakceptować stosowny regulamin, zgodnie z którym wyrazi zgodę na otrzymywanie faktur drogą elektroniczną.  

Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Sprzedaż natomiast to m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). 
Obowiązek stosowania kas rejestrujących wynika bezpośrednio z art. 111 ustawy o VAT - do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest zatem status nabywcy świadczeń wykonywanych przez podatnika.
Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży (w postaci papierowej lub - za zgodą nabywcy - w postaci elektronicznej w sposób z nim uzgodniony). Sposób prowadzenia przez podatników ewidencji oraz warunki używania kas rejestrujących określa rozporządzenie Ministra  Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, zwane dalej rozporządzeniem.
Przez paragon fiskalny albo fakturę rozumie się dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy dla nabywcy, potwierdzający dokonanie sprzedaży (§ 2 pkt 16 rozporządzenia). W myśl § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia podatnicy prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12.
Jak wynika z art. 106b i następnych ustawy o VAT, podatnik może dokumentować każdą sprzedaż fakturą. J...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.