Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W tym roku częściowo przekazałam synowi nieodpłatnie gospodarkę, a częściowo jako dzierżawę notarialną na 10 lat (bydło, maszyny). Syn w tym roku przeszedł na VAT, ja jestem na VAT od 2006 roku. Przez 5 lat były kupowane maszyny i jałówki – czy będę musiała zwrócić VAT?

Odpowiedź

Z uwagi na to, że działalność rolnicza będzie kontynuowana przez syna (czynnego podatnika VAT) oraz że czynności będą opodatkowane podatkiem VAT, nie ma konieczności zwrotu VAT, które Czytelniczka odliczyła od inwestycji. Dzierżawa gruntów przeznaczonych na cele rolnicze korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, natomiast wydanie pozostałych składników majątku na postawie umowy dzierżawy jest dostawą towarów opodatkowaną VAT. 

Uzasadnienie 

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy czym pod pojęciem “zbycia” należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). W świetle powyższego, art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio do darowizny przedsiębiorstwa/jego zorganizowanej części (tutaj: gospodarstwa rolnego lub jego części).
Przepisy ustawy o VAT nie definiują terminu “przedsiębiorstwo”. Z tego względu w celu określenia zakresu tego pojęcia wykorzystuje się regulację z art. 55[1] ustawy Kodeks cywilny (k.c.), zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 55[2] k.c). Zgodnie z art. 55[3] k.c. za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Mimo odrębności definicji przedsiębiorstwa (art. 55[1] k.c.) i gospodarstwa rolnego (art. 55[3] k.c.) są one podobne do siebie, dlatego dla celów VAT gospodarstwo rolne spełnia określone w k.c. wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa. W efekcie darowizna gospodarstwa rolnego na gruncie przepisów o VAT wywołuje te same konsekwencje, co nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa.
Wskazać należy, że w przypadku darowizny części gospodarstwa, aby mogło podlegać wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, powinno ono spełniać warunki z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Aby uznać składniki majątkowe za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi być to taka masa majątkowa (funkcjonalnie i organizacyjnie wyodrębniona z istniejącego przedsiębiorstwa), która pozwoli na prowadzenie działalności gospodarczej już w chwili otrzymania darowizny bez ponoszenia dodatkowych kosztów z nią związanych. Szerzej zob. pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2019 r. (znak: 0115-KDIT1-2.4012.399.2019.2.AJ).
W przypadku gdy majątek (przedsiębiorstwo), będący przedmiotem darow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.