Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GTU – stosowanie kodów i wykazywanie sprzedaży na kasie fiskalnej

Artykuły | 28 października 2020 | NR 107
0 1132

Prowadzę działalność gospodarczą i sprzedaję także alkohol. Kto i kiedy powinien stosować kody GTU? I jak taką sprzedaż wykazywać w nowym JPK-V7M?

Odpowiedź

„Grupa Towarów i Usług„ czyli kody GTU służą do oznaczania konkretnych towarów i usług w ewidencji VAT tj. w pliku JPK_V7.  Kodów GTU jest 13. Każda dostawa towarów i usług dla których nadano te oznaczenia musi być ujęta w ewidencji z odpowiednim symbolem GTU.
Sprzedaż alkoholu należy oznaczyć kodem GTU 01.
Jeżeli sprzedaż alkoholu będzie ewidencjonowana na kasie fiskalnej (sprzedaż osobom prywatnym), to może nie zawierać GTU (sprzedaż wykazywana jest w formie raportu okresowego- RO). Niemniej, jeśli do paragonu wystawiana jest faktura, to należy ująć w ewidencji z kodem GTU.

Uzasadnienie

Podatnicy, z  wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na  podstawie art.  43 ust.  1 lub przepisów wydanych na  podstawie art.  82 ust.  3 oraz  podatników, u  których sprzedaż jest zwolniona od podatku na  podstawie art.  113 ust.  1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na  prawidłowe rozliczenie podatku i  sporządzenie informacji podsumowującej, w  szczególności dane dotyczące:

  1. rodzaju sprzedaży i  podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w  tym korekty podatku należnego, z  podziałem na  stawki podatku;
  2. kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w  tym korekty podatku naliczonego;
  3. kontrahentów;
  4. dowodów sprzedaży i  zakupów.

Podatnicy są obowiązani przesyłać za każdy miesiąc do  urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję łącznie z  deklaracją podatkową, w  terminie do  złożenia tej deklaracji.
Rozporządzeniem z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2019 poz. 1988) Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju określił szczegółowy zakres danych zawartych w:

  1. deklaracjach VAT ( art. 99 ust. 1-3),
  2. ewidencji VAT ( art. 109 ust.3).

Dodatkowo ujęte zostały objaśnienia dotyczące sposobu wypełniania i składania deklaracji VAT, niezbędne pouczenia, a także sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej do urzędu skarbowego.
Do tych danych należy zaliczyć oznaczenia GTU towaru lub usługi, które wymagane są w pliku JPK_ V7.  

Kody GTU stosuje się:

  • o dostawy:
    a) napojów alkoholowych - alkohole etylowe, piwa, wina, napoje fermentowane i wyroby pośrednie, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym - oznaczenie „01” 
    b) towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5a ustawy VAT (paliw, olejów napędowych i opałowych, benzyn, gazu płynnego) - oznaczenie „02” 
    c) oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją - oznaczenie „03” 
    d) wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym - oznaczenie „04” 
    e) odpadów - wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT - oznaczenie ”05”
    f) urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.