Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak prawidłowo rozliczyć fakturę VAT za zakup reklamy na Facebooku? Faktura wystawiona przez FACEBOOK IRELAND LIMITED, bez podatku VAT, w złotówkach, zawiera nr VAT unijne dostawcy i odbiorcy. Na fakturze zamieszczona jest informacja w języku angielskim: CUSTOMER TO ACCOUNT FOR ANY VAT ARISING ON THIS SUPPLAY IN ACCORDANCE WITH ARTICLE 196 COUNCIL DIRECTIVE 2006/112/EC.

Odpowiedź
Zakup usługi reklamowej od kontrahenta z Irlandii jest importem usług. Czytelnik zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT od tej transakcji.

Uzasadnienie
Przez import usług rozumie się  świadczenie usług, z  tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o  którym mowa w  art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o  podatku od towarów i usług.  Import usług dotyczy tych usług, które podlegają opodatkowaniu w  Polsce. Zgodnie z art.  28b ust.  1 ustawy o  VAT, za miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uznaje się miejsce, w  którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę.
Irlandzki kontrahent na fakturze VAT powołuje się na art. 196 DYREKTYWY RADY 2006/112/WE. Zgodnie z tym przepisem do zapłaty VAT zobowiązany jest każdy podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem zidentyfikowana do celów VAT, na rzecz której świadczone są usługi objęte art. 44, jeżeli usługi te są świadczone przez podatnika niemającego siedziby na terytorium tego państwa członkowskiego. 
 Zgodnie zatem z powołanym przepisem z polskiej ustawy i jej odpowiednikiem z prawa unijnego,  w przypadku usługi reklamy wykonanej na rzecz polskiego podatnika przez kontrahenta z Irlandii, nieposiadającego w  Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia, obowiązek rozliczenia VAT przechodzi na nabywcę usługi, który powinien rozliczyć import usług.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstanie na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.