Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przedsiębiorca prowadzi firmę zajmująca się transportem, sprzedażą węgla, oraz świadczy usługi wulkanizacyjne. Podatnik wynajmuje plac i budynek gdzie stoją samochody dostawcze, znajduje się skład opału oraz teren pod wulkanizację samochodów ciężarowych. Aby przygotować teren pod wulkanizację przedsiębiorca nabył kostkę brukową. Koszt inwestycji przekracza kwotę 20.000 zł. Czy wskazany wydatek stanowi koszt podatkowy, czy przedsiębiorca ma prawo odliczyć podatek VAT od faktur dokumentujących zakup kostki brukowej?

ODPOWIEDŹ

Nakłady, które przedsiębiorca poniesione w celu ulepszenia obcego środka trwałego będą rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne od ustalonej wartości początkowej. 
W sytuacji gdy przedsiębiorca poniesie koszty związane z inwestycją w obcym środku trwałym dokonując jej ulepszenia, będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup, oczywiście pod warunkiem że wydatki te będą związane z działalnością opodatkowaną VAT. 

UZASADNIENIE

1) Koszty inwestycji w obcym środku trwałym - ustawa o podatku od towarów i usług
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w  zakresie, w  jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mowa w  art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego
Powyższe oznacza, że w sytuacji gdy przedsiębiorca poniesie koszty związane z inwestycją w obcym środku trwałym dokonując jej ulepszenia, będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup, oczywiście pod warunkiem  że wydatki te będą związane z działalnością opodatkowaną VAT. Odliczenia dokona zgodnie z zasadami określonymi w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

2) Koszty inwestycji w obcym środku trwałym - ustawa o podatku dochodowym
Inwestycja w obcych środkach trwałych nie znajduje definicji ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ani w ustawie o pdof.  
Nie mniej jednak ilekroć jest mowa w ustawach podatkowych o inwestycjach - rozumnie się przez nie środki trwałe w  budowie w  rozumieniu ustawy z 29 września 1994  roku o  rachunkowości (Dz.U. z 2019 roku poz.  351, 1495, 1571, 1655 i 1680 oraz z  2020  roku poz.  568), zwanej dalej „ustawą o  rachunkowości”;
Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 16  ustawy o rachunkowości za środki trwałe w budowie - rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Zatem w sytuacji gdy prowadzimy prace, które związane są z ulepszeniem  (przebudową, rozbudową czy modernizacją), mówimy wtedy o tzw. inwestycji w obcym środku trwałym. 
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych środki trwałe uważa się za ulepszone, w sytuacji gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w  danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i  wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w  stosunku do wartości z  dnia ich przyjęcia do używania, mierzonej w  szczególności okresem używania, zdolnością...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.