Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka produkuje towary, które sprzedaje różnym kontrahentom. Z jednym z kontrahentów podpisała umowę o świadczenie usługi logistycznej, w ramach której przechowuje u klienta swoje towary. Zgodnie z umową, klient, u którego jest magazyn, może pobierać towary według swoich potrzeb i raz na miesiąc, na koniec ostatniego dnia roboczego miesiąca, przesyła do Spółki raporty pobrań zawierające listę i ilość pobranych produktów. Na tej podstawie wystawiana jest zbiorcza faktura sprzedaży za pobrania dokonane w danym miesiącu. Czy taką dostawę można uznać za ciągłą? Jakiego kursu wymiany powinniśmy użyć, jeżeli faktury dla krajowego kontrahenta wystawiane są w euro?

ODPOWIEDŹ
Tak, zdaniem Redakcji taką dostawę można uznać za ciągłą. Do przeliczenia wartości faktury i podatku należnego należy użyć kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (lub Europejski Bank Centralny, jeżeli taki sposób przeliczania Państwo wybrali) na ostatni dzień roboczy poprzedzający ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art.19a ust.3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług dostawę towarów, w związku z którą ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Oznacza to, że dla takiej dostawy obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia okresu rozliczeniowego. Zgodnie z obowiązującą linią orzeczniczą, przepis ten dotyczy dostawy o charakterze ciągłym. Organa podatkowe i sądy administracyjne nie są jednak zgodne co do tego, co oznacza dostawa o charakterze ciągłym.
W interpretacji z 8 lutego 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że dostawa o charakterze podobnym do opisanego w pytaniu nie jest dostawą o charakterze ciągłym. Zdaniem organu w zobowiązaniu ciągłym nie da się wyróżnić powtarzających się odrębnych czynności, które można byłoby zakwalifikować jako świadczenia samodzielne w określonym momencie (czasie). W przypadku świadczenia ciągłego nie sposób stwierdzić, ze zostało ono zrealizowane w konkretnej dacie, ponieważ jest ono realizowane stale - stan realizacji świadczenia trwa przez określony okres. Organ wskazał, że niemożność jednorazowego wykonania czynności o charakterze ciągłym powinna wynikać z rodzaju czynności (istoty świadczenia), a nie z okoliczności, że na mocy jednej umowy zawartej na określony czas dokonanych zostanie wiele świadczeń, które co do zasady mogą być wykonane jednorazowo. Zapewnienie ciągłości dostaw towaru na rzecz kontrahenta nie przesądza o tym, że jest to sprzedaż o charakterze ciągłym. Każda bowiem z tych dostaw może być wyodrębniona co do daty i ilości dostarczonego towaru.
Z powyższą tezą nie zgodził się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.