Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT jako podwykonawca dokonuje robót związanych z wykonywaniem instalacji gazowych na rzecz głównego wykonawcy będącego czynnym podatnikiem VAT. Roboty w rozliczeniu VAT podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Po zakończeniu robót instalacyjnych zawarłem umowę na konserwację instalacji i urządzeń gazowych w budynkach mieszkalnych. Czy usługi konserwacji instalacji i urządzeń podlegają również opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia?

Odpowiedź

Świadczone przez Czytelnika usługi związane z konserwacją instalacji i urządzeń gazowych w ramach wykonawstwa nie podlegają odwrotnemu obciążeniu. Jeżeli jednak usługi konserwacji instalacji i urządzeń gazowych będą wykonywane w ramach podwykonawstwa wówczas, zdaniem Redakcji, należałoby zastosować odwrotne obciążenie.
Należy jednak pamiętać, że od 1 listopada 2019 roku nastąpi likwidacja odwrotnego obciążenia na korzyść mechanizmu podzielonej płatności.

Uzasadnienie

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. 
Do końca 2019 roku do przyporządkowywania określonych towarów i usług do poszczególnych stawek VAT, czy też zwolnień przedmiotowych z tego podatku stosowana  jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 roku. 
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a. usługodawcą jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy,
b. usługobiorcą jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. 
W odniesieniu do usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy ma zastosowanie odwrotne obciążenie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca, co oznacza, że  usługodawca nie rozlicza podatku należnego. 
Załącznik nr 14 do ustawy obowiązujący od dnia 1 stycznia 2017 r. zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców. 
Zatem odwrotne obciążenie, to mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli zarówno usługodawca 
i usługobiorca są czynnymi  podatnikami VAT i usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. 
Przy każdej z usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, podany jest symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU, co wskazuje, że tylko konkretne usługi sklasyfikowane pod danym symbolem, jeżeli są wykonywane przez podwykonawcę wymagają rozliczania podatku na zasadzie odwrotnego obciążenia. 
Wobec powyż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.