Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta podatku naliczonego od sprzedaży środków trwałych

Artykuły | 29 marca 2021 | NR 112
0 1007

W jaki sposób mam dokonać korekty podatku naliczonego od zakupionych maszyn? Wartość tych maszyn jest powyżej 15 tys. zł. Zakup był w grudniu w roku 2018. Jestem rolnikiem zarejestrowanym, jako czynny podatnik VAT. Czy powyższą korektę należy zrobić zbiorczo, wykazując w pliku JPK_VAT wraz z deklaracją? W jakich pozycjach korektę należy wykazać? Chcę sprzedać jedną z tych maszyn w kwietniu 2021 roku.

ODPOWIEDŹ
Czytelnik powinien dokonać korekty za pozostały 2-letni okres, w rozliczeniu za kwiecień 2021 r., w polu K_44 w ewidencji i P_44 w deklaracji na podstawie dokumentu wewnętrznego. Dokument ten musi mieć dodatkowe oznaczenie „WEW”.

UZASADNIENIE
W przypadku gdy zakupy towarów służą zarówno wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT jak i zwolnionych od podatku, nabywcy przysługuje jedynie częściowe prawo do odliczenia podatku, a kwota przysługująca do odliczenia jest kalkulowana za pomocą proporcji obliczonej na podstawie art.90 ustawy o podatku od towarów i usług.
Po zakończeniu roku podatnicy są obowiązani do korekty odliczonego podatku z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. 
Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. 
W przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Wówczas korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. 
W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.