Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W magazynie firmy doszło do włamania, skradziono część towarów. Czy w związku z tym zdarzeniem i powstałymi niedoborami należy skorygować odliczenia VAT?

Odpowiedź

Z uwagi na to, że kradzież jest zdarzeniem losowym, niedobory (niezawinione) powstałe w firmie w jej wyniku nie powodują, co do zasady, konieczności korekty odliczenia VAT - pod warunkiem, że okoliczności ich powstania wykluczają przyczynienie się podatnika do ich wystąpienia, bądź zwiększenia rozmiarów. Ustawa o VAT nie daje bowiem podstawy do nałożenia obowiązku skorygowania odliczenia VAT w związku ze stwierdzeniem niedoborów wynikających z powodów od podatnika niezależnych i niezawinionych, których przyczyną nie jest niedbalstwo, nieracjonalność lub brak należytej staranności w działaniu (muszą być one jednak prawidłowo udokumentowane).

Uzasadnienie

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje - zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych. W sytuacji gdy powstanie niedobór towarów nabytych z przeznaczeniem do wykorzystania w działalności opodatkowanej, nie będą one mogły zostać wykorzystane w tej działalności, przez co może zostać zakwestionowane odliczenie VAT od ich zakupu.  
Ważne jest rozróżnienie niedoborów niezawinionych (powstałych wskutek zdarzeń losowych, niezależnych od działań podatnika lub osób odpowiedzialnych, np. pożar, powódź, czy kradzież) od niedoborów zawinionych (powstałych np. wskutek zaniedbania, niewłaściwych zabezpieczeń, czy niedochowania należytej staranności). 
Wskazać należy, że przepisy art. 91 ust. 1-7d ustawy o VAT nie wymieniają wprost niedoboru jako podstawy dokonania korekty odliczonego podatku. W tym zakresie należy posiłkować się postanowieniami art. 185  ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z powołanymi przepisami, korekta jest dokonywana w szczególności w przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia. Przy czym w drodze odstępstwa, korekta nie jest dokonywana w przypadkach m.in. należycie udokumentowanego lub potwierdzon...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.