Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 stycznia 2014

Limity uprawniające do zwolnień od VAT w innych krajach Unii Europejskiej

0 854

Chciałbym założyć firmę w innym kraju Unii Europejskiej ale nie chcę być tam VAT-owcem. Jakie są limity w krajach Unii zwalniające z obowiązku rejestracji na VAT ?

ODPOWIEDŹ

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej na terenie całej Unii Europejskiej jest jednym z fundamentów Wspólnoty. Wolność ta została zagwarantowana w art.43-48 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Obejmuje prawo do podejmowania działalności na własny rachunek i prawo do zakładania i kierowania przedsiębiorstwami zgodnie z przepisami stanowionymi dla własnych obywateli przez to państwo członkowskie, w którym jest podejmowana.

Obywatele UE mają prawo:

  • założyć własną firmę (także w charakterze podmiotu jednoosobowego) w dowolnym kraju UE,

  • otworzyć oddział lub filię już istniejącego przedsiębiorstwa z UE, które jest zarejestrowane w innym państwie członkowskim.

Wymogi w tym zakresie są różne w poszczególnych krajach.

W Polsce podatnik prowadzący działalność gospodarczą w niewielkim zakresie ma prawo do stosowania zwolnienia podmiotowego od VAT na podstawie art.113 ustawy o podatku od towarów i usług. Jedynym obowiązkiem w takim przypadku jest ewidencjonowanie narastająco osiąganych obrotów w celu ustalenia, czy i kiedy limit ten został przekroczony. Limit ten wynosi obecnie 150.000 zł. Co bardzo ważne, nie wlicza się do niego sprzedaży zwolnionej od podatku, a także sprzedaży towarów, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Warto też zaznaczyć, że, mimo nieprzekroczenia granicznej kwoty obrotów, niektórzy drobni przedsiębiorcy nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT bądź w całym zakresie działalności (np. jeśli sprzedają wyroby z metali szlachetnych), bądź w odniesieniu do niektórych czynności (np. import towarów lub usług). Wyłączenia ze zwolnień wynikają z art.113 ust.13 ustawy o VAT.

Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą limity obrotów, uprawniające podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dane p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.