Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

18 czerwca 2019

NR 89 (Maj 2019)

Możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów żywności na rzecz pracowników

0 982

Spółka kapitałowa zajmuje się doradztwem ekonomicznym w zakresie wyceny przedsiębiorstw i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Ze względu na częste spotkania z klientami spółka kupuje gotowe posiłki, które są spożywane w trakcie spotkań biznesowych, ale też owoce, wodę, ciastka które mogą być spożywane przez pracowników w trakcie przygotowywania dokumentacji. Czy od zakupów produktów żywnościowych można odliczyć w całości podatek naliczony?

Odpowiedź

Spółka od zakupu gotowych posiłków, które są spożywane w trakcie spotkań z klientami może odliczyć w całości podatek naliczony, w tym za posiłki spożywane przez pracowników w trakcie spotkań – te wydatki wykazują bowiem związek typu pośredniego z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od oferowanych pracownikom bez związku, ale też w związku ze spotkaniami biznesowymi produktów typu woda, ciastka oraz owoce =nie można dokonać odliczenia – takie zakupy na rzecz pracowników i kontrahentów co prawda wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi, przy czym trudne jest rozdzielenie konsumpcji pracowniczej w podziale na prywatną i związaną z wykonywaniem czynności służbowych. 

Uzasadnienie

Ustawodawca w treści art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) wskazał na ogólną zasadę, iż czynny podatnik VAT (o którym mowa w art.15 ust.1 ustawy) ma prawo (natychmiastowe) do odliczenia kwot podatku naliczonego zawartego w fakturach (i po ich otrzymaniu) w związku z czynnościami opodatkowanymi jakie wykonuje. Innymi słowy, jeżeli czynny podatnik VAT (tu: spółka kapitałowa) wykonuje czynności, które podlegają opodatkowaniu i nie są zwolnione z opodatkowania, to ma prawo odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach „kosztowych” mających związek z tymi czynnościami, przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni albo pośredni. 

Występowanie związku bezpośredniego pomiędzy zakupami a czynnościami opodatkowanymi nie nastręcza podatnikom trudności w zakresie oceny możliwości odliczenia podatku naliczonego, natomiast problem taki może wystąpić gdy musimy wykazać związek typu pośredniego. Problem ten wynika z samej treści art.86 ust.1 u.p.t.u., gdyż ustawodawca nie definiuje wprost charakteru związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną, jaki miałby uprawniać do odliczenia podatku naliczonego. W orzecznictwie NSA przyjmuje się natomiast powszechnie, że związek o charakterze pośrednim uprawnia do odliczenia. Przykładowo w wyroku z dnia 29.05.2014 r., sygn. I FSK 1167/13 wskazuje się, że w przypadku wydatków zaliczanych do kosztów ogólnych (pośrednich) nie można co prawda wykazać bezpośrednio związku z zakupem a danymi czynnościami opodatkowanymi, ale gdy stanowią one element cenotwórczy (a  więc są uwzględniane w rachunku kosztów przedsiębiorcy przy kalkulacji ceny), prawo od odliczenia przysługuje. Wśród takich kosztów ogólnych NSA wskazał przykładowo na koszty reprezentacji, reklamy, wydatki jakie ponosi się w związku z uczestnictwem w targach, konferencjach czy też koszty doradztwa podatkowego. 

Problem zakupu żywności powinien być rozpatrywany właśnie w kategoriach kosztów ogólnych działalności, przy czym należy poszukiwać związku typu pośredniego, gdzie możliwe będzie wykazanie związku z czynnościami opodatkowanymi w działalności spółki. Jeżeli zatem przyjmiemy, że zakup gotowych posiłków (np. obiadów w formie cateringu) jest praktykowane na spotkaniach biznesowych w spółce i należy do pewnego rodzaju zwyczaju, to można wykazać tu związek o charakterze pośrednim z czynnościami opodatkowanymi. Zau...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.