Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

1 lipca 2015

Naprawa części samochodowych a ewidencja za pomocą kasy

0 975

Prowadzimy od dawna warsztat samochodowy, w którym świadczymy usługi wyłącznie dla firm transportowych. Ostatnio spotkaliśmy się z prośbami od klientów indywidualnych o naprawę poszczególnych fragmentów samochodów np. silnika, skrzyni biegów itp. Jeśli zaczniemy świadczyć takie usługi to od kiedy musimy mieć kasę fiskalną.

ODPOWIEDŹ

W opisywanej sytuacji, z uwagi na brak szczegółowych informacji jakich przypadków pytanie dotyczy, wykonywane przez Państwa usługi, zdaniem Redakcji, co do zasady, należy zaliczyć do usług naprawy pojazdów silnikowych, a w związku z tym obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej tych usług powstanie po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonacie Państwo taką usługę.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Jednocześnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia wynika, iż w przypadku podatników korzystających z w/w zwolnienia, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz tych osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł.

Zgodnie z § 4 pkt 2 lit.c zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania).

Na mocy § 9 ust. 6 w przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. świadczenie m.in. w/w usług, którzy przed wykonaniem takiej usługi nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.

Z pytania wynika, że klienci indywidualni proszą o naprawę poszczególnych fragmentów samochodów np. silnika, skrzyni biegów itp. Naprawę poszczególnych części samochodu, co do zasady, zdaniem Redakcji należałoby uznać za naprawę samochodu, temu bowiem służy naprawa poszczególnych jego elementów. W przypadku jednak, gdy klient dostarcza do warsztatu jedynie wymontowane części samochodowe w celu dokonania ich naprawy, biorąc pod uwagę literalne brzmienie przepisu dot. wyłączenia ze zwolnienia usług naprawy pojazdów silnikowych faktycznie należałoby rozróżnić od siebie dwa przypadki:

  1. naprawy posz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.