Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nieodpłatne przekazanie samochodu do majątku prywatnego a VAT

Artykuły | 28 stycznia 2020 | NR 98
0 1229

Mam warsztat samochodowy, jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2018 roku zakupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży. Nie odliczyłem podatku naliczonego VAT od zakupu, natomiast 50% odliczyłem od wydatków eksploatacyjnych. Samochód nie wymagał żadnych, dodatkowych nakładów finansowych, które spowodowałyby podniesienie jego wartości. Czy mogę wycofać ten samochód z działalności i sprzedać na umowę kupna, czy jednak muszę opodatkować i wystawić fakturę oraz zaewidencjonować na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Czynność wycofania samochodu z działalności gospodarczej na cele prywatne nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Dalsza sprzedaż będzie dokonana już z majątku prywatnego w oparciu o odrębne przepisy. Czytelnik w związku z powyższym może sprzedać samochód np. na umowę cywilno-prawną kupna-sprzedaży. Czynność nieodpłatnego przekazania samochodu również nie będzie wymagała ewidencji na kasie fiskalnej ani dokumentowania fakturą.

UZASADNIENIE

Według ustawy o podatku od towarów i usług można rozróżnić dwie sytuacje, w których wycofanie samochodu będzie podlegać opodatkowaniu lub też nie. Nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu ustawy o VAT zostało zrównane z dostawą towarów, która podlega opodatkowaniu. Przez dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 
2) wszelkie inne darowizny-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W powyższej sytuacji czynność nieodpłatnego przekazania towarów będzie podlegać opodatkowaniu. 
Natomiast z opisu sytuacji wynika, że Czytelnik nabył ten samochód na umowę kupna sprzedaży od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, gdzie nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie. Czytelnik korzystał z odliczeń tylko od wydatków eksploatacyjnych. Na moment nieodpłatnego przekazania wartość samochodu nie wzrosła trwale ani też nie było żadnych inwestycji. Oznacza to, że przy przekazaniu nieodpłatnym Czytelnik nie będzie tej czynności opodatkowywał a dalsza sprzedaż będzie już rozliczana poza zakresem ustawy o VAT. Takimi wyd...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.