Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma turystyczna w ramach akcji promocyjnej dokonuje nieodpłatnego przekazania wycieczki dla klientów swojej firmy. Celem akcji jest wzrost sprzedaży usług turystycznych w roku podatkowym. Nieodpłatne przekazanie wycieczki i wyłonienie klientów, którym ta wycieczka zostanie przekazana odbywa się zgodnie z regulaminem akcji promocyjnej. Czy skutkiem przekazania wycieczki w ramach powyższej akcji będzie powstanie obowiązku naliczenia podatku VAT?

Odpowiedź
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług za odpłatne świadczenie usług uznaje się  wszelkie  nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Oznacza to, iż w przypadku nieodpłatnego przekazania wycieczki klientom biura podróży w ramach akcji promocyjnej której celem jest zwiększenie sprzedaży usług turystycznych, nie będzie opodatkowane podatkiem VAT, gdyż jest związane z działalnością biura podróży.  

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. 

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ustawie o podatku od towarów i usług jak i innych przepisach podatkowych brak jest legalnej definicji pojęcia „usług turystycznych”. Definicję taką możemy znaleźć w art. 307 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Według treści tego artykułu transakcje dokonywane na warunkach przewidzianych w art. 306 przez biura podróży w zakresie realizacji podróży uznawane są za pojedynczą usługę świadczoną przez biuro podróży na rzecz turysty. Według art. 306 niniejszej Dyrektywy państwa członkowskie stosują procedurę szczególną VAT, zgodnie z niniejszym rozdziałem, do transakcji dokonywanych przez biura podróży, o ile biura te występują we własnym imieniu wobec nabywców oraz gdy wykorzystują one do realizacji podróży towary dostarczane i usługi świadczone przez innych podatników. Oznacza to, że przez usługę turystyczną należałoby rozumieć usługę kompleksową świadczoną na rzecz turysty (klienta biura podróży nabywającego taką usługę), która swym zakresem obejmuje usługi wchodzące w skład usługi kompleksowej, a bez których to usług impreza turystyczn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.